Agop Arad Kimdir? Biyografisi

Agop Arad
Agop Arad, 1913 yılında Eskişehir doğdu. Orta eğitimini İstanbul'da "Assumption Koleji" adlı Fransız okulunda tamamladı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi (günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)’ne kayıt oldu ve orada Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı ve sonra da Leopold Levy'nin atölyelerinde çalıştı.

Resim çalışmalarını Paris, Fransa'da sürdürdü. Burada "Frochit Akademisi'ne devam etti. Hocası Metzinger'in kubist eğilimlerinden etkilenmedi; gördüklerini olduğu gibi tuvale yansıtma yolunu tercih etti.


Agop Arad, 24 Mart 1940 yılında İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Beyoğlu lokalinde açılan "Yeniler Grubu" sergisine katıldı. Bu sergide baş köşede bulunan liman işçilerinin resmi ve bu işçilerin hayatlarının resim konusu olacağını kabul eden bu grup ressamlar "Liman" ressamları olarak bilinmeye başlandı. Agop Arad Grubun sosyal realist sanat görüşünü kabul ederek özellikle İstanbul'un günlük yaşamını ortaya koyan resimleriyle tanındı. Bu arada gazetecilik mesleğine de devam etti. Resim çalışmalarını da paralel olarak devam ettirip eserlerini çeşitli sergilerde sundu. 45 kadar kişisel sergide eserlerini teşhir etti. Bu eserlerinde Arad fakir insanların hayatından kesitlerin parlak renklerle yansıtmaktadır.

Ağop Arad, 4 Ekim 1990 tarihinde İstanbul'da hayata veda etti.
Previous
Next Post »