Fausto Zonaro Kimdir? Biyografisi

Fausto Zonaro
Fausto Zonaro, 18 Eylül 1854 yılında İtalya'nın Masi şehrinde doğdu. Gençliğinde duvar ve bina yapımı işlerinde çalıştı. Bu işten sıkılınca ressamlığa merak sardı. Özellikle kiliselerde fresk yenileme gibi sanatını gösterebileceği işlerde çalıştı. Kendisinden resim almak isteyen Elisabeth Pante ile tanıştı ve ona aşık oldu. Onunla birlikte 1891 yılında oryantalist bir tutkuyla İstanbul'a geldiler ve burada 1892 yılında evlendiler. Taksim civarlarında yaşamaya başladılar. Suluboya tabloları beğeni topladı.

Bir gün Teşrifat Nazırı Münir Paşa tarafından Yıldız Sarayı'na davet edildi ve burada Osman Hamdi ile tanıştı. Daha sonra Münir Paşa'nın eşine resim dersi vermeye başladı. Zonaro çifti İstanbul'da sanata yakın çevrelerde iyice tanındı. Zonaro, Münir Paşa'ya, eserlerini II. Abdülhamit'e göstermek istediğini belirtti. Bu isteği yerine getirildi. Abdülhamit Zonaro'nın suluboya tablolarını beğendi. 

1896 yılında bir gün Galata Köprüsü üzerinde geçit yapmakta olan Ertuğrul Süvari Alayı'nı gördü. Bu töreni çok beğendi. Her cuma günü buraya gelerek geçidi izledi ve sonunda bu töreni resmeden ayrıntılı bir tablo yaptı. Bu tabloyu Münir Paşa ve II. Abdülhamit çok beğendi. Mecidiye Nişanı'nı verildi. Bununla birlikte "Ressam-ı Hazret-i Şehriyari" yani "Saray Ressamlığı" unvanına layık görüldü. 1905 yılında II. Abdülhamit, ressamdan İstanbul'un Fethi'ni tasvir eden tablolar yapmasını istedi. Yaptığı bu tablolar çok beğenildi ve maaşına zam yapıldı.

31 Mart Ayaklanması'ndan sonra II. Abdülhamit devrildi. Ardından Abdülhamit'in kadroları da tasfiye edilmeye başlandı. Zonaro'ya da Ekim 1909'da saray ressamlığı ünvanının kaldırıldığı bildirildi. 20 Mart 1910 tarihinde ailesiyle birlikte İstanbul'u terk etti. İtalya'ya döndü. 1920 yılında eşinden ayrıldı ve kızıyla yaşamaya başladı. 1929 yılında San Remo'da öldü.
Previous
Next Post »