Alexis Carrel Kimdir? Biyografisi

Alexis Carrel
Alexis Carrel,  28 Haziran 1873 yılında Lyon'da doğdu. Çocukluğunda önceleri annesi tarafından evde eğitilmiştir. Bir işadamı olan babası o daha bir çocukken ölmüştür. Lyon'da eğitim hayatına devam etmiştir. 1904 yılında ABD, Chicago'ya gidene kadar Lyon kentinde hem üniversitede (Lyon Üniversitesi) hem de hastanede çalışmıştır. 

Alexis Carrel, 1906'ya kadar Chicago Üniversitesinde çalışmış, 1906 yılında ise Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün bir üyesi olarak araştırmalarına burada devam etti.

1912'de tam üye olduğu bu kurumda ona Nobel Ödülü'nü kazandıracak olan araştırma ve deneylerin çoğunu yaptı. Hayatı boyunca yaptığı araştırmaların çoğu transplantasyon ve göğüs cerrahisi (torasik cerrahi) üzerinedir. Özellikle transplantasyon üzerine yaptığı deneyler o dönemler için devrim niteliğindedir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev aldı. Savaş döneminde yaralı askerler üzerine yeni tedavi çeşitleri geliştirilmesinde de katkıları olmuştur. Savaş sonrasında özellikle fizyoloji dalındaki çalışmalarına devam etti. Doku kültürü üzerine birçok başarıya imza attı. İkinci Dünya Savaşı'nda Fransa'da bazı görevler aldı.


Alexis Carrel, 5 Kasım 1944 tarihinde Paris'te öldü. 

Bilimadamı kişiliğinin yanı sıra birçok başarılı kitap yazmıştır.

Alexis Carrel, batı dünyasının dine yabancılaşmasından büyük rahatsızlık duyar." Dua " isimli eserinde bunları dile getirirken "dini insan hayatından çıkarırsan her şey mübah olur" diye etkin bir dil kullanır. Ona göre dua "aşk ve yoksulluktur".
Previous
Next Post »