Christian de Duve Kimdir? Biyografisi

Christian de Duve
Christian René de Duve, 2 Ekim, 1917 yılında İrlanda'da doğdu. Aslan Belçikalıdır. Ailesi, 1920'de Belçika'ya geri döndüler. De Duve, kendisinin daha sonra 1947'de profesör olacağı Leuven katolik Üniversitesi'nde okumaya başlamadan önce Antwerp'te cizvitler tarafından eğitildi. Hücre biyokimyasında ve hücre biyolojisinde uzmanlaştı ve hücre Organelleri olan peroksizomları ve lizozomları keşfetti. Diğer maddelerin yanı sıra De Duve, rate-zonal santrifüjü kullanarak fare karaciğer hücrelerinde enzimlerin dağılımı üzerinde çalıştı.

1960 yılında De Duve'e Biyoloji ve Tıp Bilimleri alanında Francqui Ödülü verildi. 1974'de Albert Claude ve George E. Palade ile beraber biyolojik hücrelerde organellerin yapılarını ve işlevlerini tanımladıkları için Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel Ödülünü kazandı. Daha sonraki yıllarda daha çok, kendisinin hala tartışmalı bir saha olduğunu söylediği yaşamın kökeni konusunda çalışmalar gerçekleştirdi.

Çalışması endosimbiyotik teorinin doğru olduğu yönünde büyüyen fikir birliğine bir katkı oldu; bu düşünceye göre mitokondri, kloroplast ve belki ökaryotik hücrelerin diğer organelleri, ökaryotik hücrelerin içinde doğan aslında prokaryot endosimbiyontlardır.

De Duve peroksizomların Dünya atmosferinde artan oranlardaki serbest moleküler oksijene direnmesini sağlayan ilk endosimbiyontlar olabileceğini ileri sürmektedir. Peroksizomların kendine ait bir DNA'ları olmadığı için bu iddia mitokondri ve kloroplastlar için yapılan benzer iddialardan daha az desteğe sahiptir.

Christian de Duve, 4 Mayıs 2013 tarihinde ötenazi ile öldü.
Previous
Next Post »