Edsger Wybe Dijkstra Kimdir? Biyografisi

Dijkstra
Edsger Wybe Dijkstra, 11 Mayıs 1930 yılında Rotterdam'da doğdu. Leiden Üniversitesi'nde teorik fizik okudu ancak kısa sürede asıl ilgi alanının bilgisayar olduğunu keşfetti. 1955'te bilgisayar dünyasına adım attı ve bu alanda en önemli isimlerden bir tanesi hâline geldi.

Koşut işlemlerde kilitlenmelerin önüne geçmek için kullanılabilen "kilitlenmelerden sakınma yöntemi" için 1965 yılında bir kaynağın bir göreve tahsisi istemi geldiğin de istemin potansiyel bir kilitlenmeye neden olup olmayacağını belirleyebilen bir algoritmayı tanımladı. ''Dijkstra Algoritması'' olarak da bilinen, bağlı bir grafikte iki nokta arasındaki en kısa yolu bulan algoritma günümüzde birçok alanda kullanılan routing algoritmalarının atası olarak kabul edilir. 

Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde çalıştığı sırada THE işletim sistemini geliştirdi. Bu sistemin üzerinde çalışmalar yaparken semaforları icat etti ve kritik bölüm kavramını klasikleşen filozofların yemeği problemiyle ortaya attı. Aynı zamanda programlamada goto etiketleme komutunun işlevselliğini sorgulayarak tek giriş ve tek çıkışa sahip olan döngülerin (for, while, if...) yaratılmasında öncü oldu. 1972 yılında Turing Ödülü'ne layık görüldü.

Edsger Dijkstra, hayatı boyunca Hollandalı ressam Vincent Van Gogh kadar meşhur olmayı hedeflemişti, blues müzik ve özellikle B.B.King hayranıydı.

6 Ağustos 2002 tarihinde kanser nedeni ile Nuenen'de öldü. 

Aforizmalar (Özdeyişler)

- Bir programı test etmek ancak bugların varlığını gösterebilir, yokluğunu değil.
- Eskiden fizikçiler birbirlerinin deneylerini emin olmak için tekrar ederlerdi, bugün Fortran kullanıyorlar birbirlerine buglarıyla beraber yazdıkları programları veriyorlar.
- Bilgisayarların düşünebildiğini sorgulamak, denizaltıların yüzebildiğini sorgulamakla aynı şeydir.
- Bilgisayar biliminin bilgisayarlarla bağlantısı, astronominin teleskoplarla bağlantısından fazla değildir.”
Previous
Next Post »