Eduard Kummer Kimdir? Biyografisi

Eduard Kummer Kimdir
Ernst Eduard Kummer, 29 Ocak 1810 yılında doğdu. Carl Friedrich Gauss ile beraber modern aritmetiğin kurucularından kabul edilir. Çalışmaları tamamen sayı teorisi üzerinedir. Kummer, 3 yaşında babasını kaybetmiş ve annesinin büyük özverisiyle okuyabilmiştir. Sorau’daki Gymnasium’da eğitime başlayan Kummer, 18 yaşında din bilimi öğrenmek üzere Hale Üniversitesi’ne kayıt oldu.

Eduard Kummer, Üniversitede okuduğu dönemde, matematik profesörü Ferdinand Scherk’le tanıştı. Scherk, Kummer’in matematiğe olan yeteneğini ve ilgisini farkederek onu matematiğe yönlendirdi.

Bu sayede din öğrenimini bırakıp matematik bölümüne geçen Kummer, bu kararıyla ilgili olarak, matematiği felsefeye tercih ettiğini, çünkü hataların ve yanlış görüşlerin matematiğe giremeyeceğini söylemiştir.

Üniversite öğreniminin ardından, hiçbir üniversitede açık yer bulunamadığı için, okuduğu Gymnasium’da mesleğine başladı. 1 yıl sonra Liegnitz’e geçti ve burada 10 aralıksız dersler verdi ve 1842 yılında Breslav Üniversitesinde matematik profesörü tayin edildi.

Kummer, ideal sayılar kavramını ortaya atmış, Gauss’un bikuadratik karşıtlık kanunu üzerindeki çalışmalarını ileri götürmüş ve dördüncüden yüksek dereceler için karşıtlık kanunları aramıştır.


Kummer’e dünya çapında ün getiren çalışması Pierre de Fermat’ın son teoremi üzerine olmuştur. Fermat'ın son teoreminin ispatıyla 64 yaşına kadar uğraşan Kummer, son teorimini düzenli asal sayılar için ispatlamıştır.

Eduard Kummer, 14 Mayıs 1893 tarihinde Berlin'de öldü.
Previous
Next Post »