Ernest Orlando Lawrence Kimdir? Biyografisi

Ernest Orlando Lawrence
Ernest Orlando Lawrence, 8 Ağustos 1901 yılında Canton, Güney Dakota'da doğdu. Annesi ve babası Norveç göçmeni Carl Gustavus ve Gunda Lawrence idi. ilk öğrenimini Canton lisesinde, sonra St. Olaf College de tamamladı. 1919'da Güney Dakota Üniversitesinden Kimya diploması, bir yıl sonrada Minnesota Üniversitesinden M.A aldı. Chicago Universite'sinde bir yıl fizik çalıştı. 1925'de Yale Universitesi'nden Ph.d ile ödüllendirildi.

Sonraki iki yılında ulusal araştırma üyesi ,bir yılında asistan olarak Yale Üniversitesinde çalışmaya devam etti. 1928'de associate profesör olarak, Berkeley California Üniversitesine atandı 2 yıl sonra Berkeley'in en genç profesörü oldu. 1936'da ölünceye kadar sürdüreceği üniversitenin radyasyon laboratuar şefliğine atandı.

II. dünya savaşı sırasında atom bombası çalışmalarında bir çok görev alarak hayati katkılarda bulundu. Savaş yıllarından sonra 1958'de ki Cenova konferansında Amerika'nın delegesi olarak atom bombası testlerinin durdurulması için antlaşma sağlanmasına çalıştı.

Lawrance'in çalışmaları Nükleer Fizik üzerine olmuştur. Ilk olarak iyonlaşma ve metal buharının iyonlaşma potansiyeli konularında çalıştı. 1929'da düşük voltajlarda nükleer parçacıkları çok yüksek hızlara çıkarabilecek Cyclotron'u keşfetti.Bu hızlı parçacıklar çeşitli elementlerin atomlarına bombardıman edilerek, atomların ayrışmasına ve bazen farklı bir elementin doğmasına neden oluyordu. Bilinen elementlerin yüzlerce izotopu keşfedildi.

Üniversitenin tıbbi fizik laboratuvar şefi olan kardeşi Dr. John Lawrence ile birlikte Cyclotron'un tıp ve biyoloji alanlarındaki uygulamalarında işbirliği yaptı. Sonra Columbia Üniversitesi kanser araştırmaları enstitüsü danışmanı oldu.


Ernest Lawrence, Cyclotron'un daha büyük ve güçlü modellerini geliştirdi. 1941' de Cyclotron, kozmik parçacık meson'un yapay olarak üretilmesinde kullanıldı. Daha sonra çalışmalarını anti parçacıklar üzerine genişletti.

1924-1940 yılları arasında 56 yayına imza attı. Elektrik yükü boşaltılması ile saniyenin milyarda biri zamanı ölçen bir yöntem geliştirdi. Bundan başka evrenin temel sabitlerinden biri olan e/m oranını çok kesin olarak veren bir metot buldu.

Çalışmalarının çoğunu The Physical Review ve the Proceedings of the National Academy of Sciences kitaplarında topladı.

Aldığı ödüllerden bazıları; Franklin Institute'un the Elliott Cresson Madalyası, National Academy of Sciences in the Comstock Prize ödülü, Royal Society'nin The Hughes Madalyası, Royal Physical Society'nin Duddell Madalyası, Faraday Madalyası, ve The Enrico Fermi ödülüdür. Ayrıca Liyakat madalyası ile onurlandırıldı 13 Amerikan ve İngiliz üniversitesinden(Glasgow) onursal doktora aldı.Birçok Amerikan ve yabancı derneğinde üyesiydi.

Ernest Lawrence,  27 ağustos 1958 tarihinde California'da öldü.
Previous
Next Post »