Franz Maria Aepinus Kimdir? Biyografisi

Francis Maria Ulrich Theodor Aepinus Hock
Francis Maria Ulrich Theodor Aepinus Hock, 13 Aralık 1724 yılında Rusya'da doğdu. Matematik ve fiziğe yönelmeden önce Jena ve Rostock Üniversitelerinde tıp üzerine çalıştı.

1755 yılında Berlin Akademisine seçilerek Berlin’deki Gözlem Evi’nin başına getirildi. 
1757 yılında St. Petersburg Üniversitesinden gelen teklif üzerine, Berlin Üniversitesi baskanı Frederick’ten serbest bırakılmasını isteyen Aepinus, Euler’inde desteğini alarak Rusya’ya taşındı.

1759 yılında yayınlanan ''Elektrik ve manyetizma teorisinde bir deneme''; matematiğin, elektrik ve manyetizma teorisine uygulanması konusunda ilk çalışmasıdır.

1798′de emekli olana kadar St. Petersburg’da fizik profesörü olarak görev yaptı. Deneyleri, paralel plaka kapasitörlerin dizaynına yol gösterdi. Kapasitörler, elektrik alanında enerji depolama sağlayan aygıtlardır.

Tourmaline mineralinin elektriksel özelliğini keşfetti, piroelektriği araştırdı. Piroelektrik; tourmaline ve değişik diğer kristallerde sıcaklık değişimiyle ortaya çıkan elektriksel kutuplaşma durumudur.


Benjamin Franklin’in Tek taraflı elektrik akısı teoremi'ni geliştirdi.

İletken ve yalıtkanlar ile indüksiyon, etki ile elektriklenme ve iletkenlerin geçirgenliği üzerine çalışmalar yapmıştır.

İletkenlerde elektrik akımı, iticiliği ve elektrik indüksiyonu terimlerini açıkladı.

Mikroskobu geliştirdi. Paralaksın etkileri üzerine yaptığı deneylerle yıldızların uzaklıklarının ölçümü konularında gelişmeler sağlandı. Iraklık açısının, Güneş diskinin önünden geçen gezegenler (Venüs) üzerindeki etkilerine ilişkin bir makale yayımladı. (1764) Yayın tarihi Venüs’ün iki geçici arasındaki süreye rastlayan bu makale, güncelliği nedeniyle büyük ilgi uyandırdı.


10 Ağustos 1802 tarihinde Dorpat’ta öldü.
Previous
Next Post »