Hasip Kaplan Kimdir? Biyografisi

Hasip Kaplan
Hasip Kaplan, 1 Ocak 1954 yılında Şırnak Harapşeref köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yaptı. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi oldu. Birçok dernek ve vakfın üyeliğinde bulundu. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katıldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt köyünde 1989 yılının 14 Ocak'ı 15 Ocak'a bağlayan gecesi saat 02.00 sıralarında Cizre Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan yönetimindeki Cizre taburu köylüleri meydana toplayıp onlara zorla dışkı yedirmiştir. Hasip Kaplan bu uygulamayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımıştır ve Türkiye bu davadan mahkûm olarak davacılara 300'er Fransız frangı ödemiştir. Bu dava aynı zamanda Türkiye'nin AİHM'den aldığı ilk mahkumiyettir.

Hasip Kaplan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bin Umut Adayları olarak Şırnak'tan bağımsız milletvekili seçilmiştir. Daha sonra TBMM'de DTP grubunu oluşturmuşturlar.TBMM 23. Dönem BDP Şırnak Milletvekilliği, Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapmıştır.

Hasip Kaplan, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP'nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'ndan Şırnak'ta bağımsız aday olarak gösterilmiş, yaklaşık %30 oy oranıyla (39,434 oy) 24. Dönem TBMM'ye Şırnak milletvekili olarak gönderilmiştir. Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.

Dört kitabı yayınlandı. Ana dili Kürtçe olan Hasip Kaplan, iyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir; evli ve 2 çocuk babasıdır.


Hasip Kaplan Kitapları

İstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992)
Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996)
Ben Sophia Anne Çığlığı (2004)
Dilekçesi Hüzün (2005)