Şafak Pavey Kimdir? Biyografisi

Şafak Pavey
Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976 yılında Ankara'da doğdu. Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını London School of Economics'te tamamladı.

Şafak Pavey, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan'da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde Sekreterya Başkanı olarak çalıştı. Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı. Agos gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Şafak Pavey, 3 kitap ve makalelerinin yanında çok sayıda belgesel filme imza attı. "Eşit Hayat Hakkı", "Tasarımda İnsani Düşünce" ve "Erişilebilirlik" hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir.

Şafak Pavey, Türkiye-AB KPK ve AGİTPA üyesi oldu.

30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Cumhuriyet Halk Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Doğa Hakları ve Sosyal Poltikalardan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın “2012 Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü”nü Barack Obama'nın eşi Michelle Obama ve dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'nun elinden aldı.

Şafak Pavey; 
İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça ve işaret dili kullanabilmektedir.

Şafak Pavey Kitapları

1996 13 Numaralı Peron
2011 Nereye Gidersem Gökyüzü Benimdir
2012 Mehdi’yi Beklerken
Previous
Next Post »