Aliye Uzunatağan Kimdir? Biyografisi

Aliye Uzunatağan, 24 Aralık 1951 yılında Gelibolu`da doğdu. 1962 yılında, İstanbul Belediyesi Şehir tiyatrolarına girdi. İstanbul Belediye konservatuar`ında okurken, kadroya alındı. 1982 yılında 1402 yasası ile tiyatrodan çıkarıldı. Dormen Tiyatrosu`nda "Her Evde Hır Var" ve "Hangisi Karısı" Oyunlarında oynadı.

Aliye Uzunatağan, 1983`te Şehir Tiyatroları`na geri döndü. Katherina Blum`un Çiğnenen Onuru oyunu ile Türkiye`de ilk defa konulan Devlet Ödülü ile birlikte Ankara Sanat Kurumu`nun verdiği Yılın En İyi Kadın OyuncusuÖdülünü aldı.


Aliye Uzunatağan, 1994-1996 yılları arasında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları`nda Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı ve Uluslararası Akdeniz Tiyatro Enstitüsü Sekreteri olarak çalıştı. Türkiyede ilk defa "Anton Çehov Kimdir ve Nasıl Oynanmalı" tezini hazırladı.

Aliye Uzunatağan`ın 49 yıllık, sanat hayatında oynadığı bazı oyunlar arasında; Lady Macbeth, Zengin Mutfağı, İşgal, Bahar Noktası, Bay Hiç ve Sonsuzluk Kitabevi, 4. Murat vs. sayılabilir.

Ayrıca, Aliye Uzunatağan, Bisküvi Adam, Obur, Sırık, Camgöz adlı çocuk oyunlarında, Sadri Alışık Tiyatrosunda, Allah`a Ismarladık Cumhuriyet ve Güllü adlı oyunlara da yönetmen olarak imzasını atmıştır.

Aliye Uzunatağan 20 yıldır sahne tatbikat eğitmeni olarak görev yapmaktadır. Bir yıl Kadir Has Üniversitesi`nde ders veren Aliye Uzunatağan İstanbul`daki Üniversitelerin yanı sıra Eskişehir, Bursa, Edirne, Kıbrıs Üniversitelerinde de seminerler ve workshoplar yapmaktadır.

Halen Şehir Tiyatrolarında ; Yönetmen ve Oyuncu olarak çalışan Aliye Uzunatağan, 2009 yılında Maskeliler Oyununu sahneye koymuştur. Bu oyunla Sadri Alışık, Afife Jale yılın en iyi oyuncu ödüllerini almıştır. Bunun yanı sıra Aliye Uzunatağan pek çok oyuncu için Coach`luk yapmaktadır...

Aliye Uzunatağan pek çok Tv dizisinde rol almıştır. Bunlardan birkaçı; Sahte Dünyalar, Kara Melek, Evdeki Yabancı, Bir Dilim Aşk, Kuzey Rüzgarı , Unutulmaz...
Previous
Next Post »