Asuman Krause Kimdir? Biyografisi

Asuman Krause, 1 Mart 1976 yılında Adapazarlı Çerkez anneyle Alman babanın kızı olarak Almanya'da doğdu. Annesi Almanya'ya ilk giden ve ilk dönenlerdendir. Dayısı tokat atınca annesi gururuna yedirememiş ve öylece gitmiştir. Önce Münih'e sonra Berlin'e gider ve büyük firmalarda çalışır. Safra kesesinden rahasızlanınca hastaneye kaldırılır. Babasıysa o hastanenin ofis bölümünde görevliydi. 

Asuman Krause, küçük yaştayken ailesi boşanınca. Ablası babasıyla, kendisi annesiyle yaşar. Annesi o sırada Berlin'in en iyi üç restoranından birini işletmektedir. İlkokul 1. sınıftayken Türkiye'ye dönerler. Ankara'daki konsolosluğun okulunda bir yıl okuduktan sonra tekrar Almanya'ya dönerler ve 1993 yılına kadar babasıyla ablası aynı evi paylaşır.

Büyüyünce basketbolcu olmak istiyordu. Almanya Genç Milli Basketbol Takımı'na girdi, Berlin'in en iyi 10 oyuncusu arasındaydı. Basketbol hakemliği yaptı. İlk aşkı Erkek takımın en iyi oyuncusu olan bir basketbolcu bir oğlandı. Onunla teke tek maç yapınca çok mutlu oluyordu. Annesi, Krause 17 yaşındayken ablasıyla onu alıp Türkiye'ye geldi. Bir daha Almanya'ya dönemedi. O sıralarda Türkçe bilmiyordu. Annesi önce Ankara TED'e götürdü ama Krause'yi almadılar. İzmir Özel Türk Koleji'ne de önüne konan gazeteyi okuyamadığı için kabul edilmedi. Bodrum Lisesi'ne girdi. Böylece okula öncelik verdi ve eskisi kadar basketbol oynayamadı. Hakemlik yapmak istedi ama yaşı tutmuyordu.

Liseyi bitince annesi Alanya'ya yerleşti. Krause teyzesiyle Ankara'da yaşamaya karar verdikten sonra Alman havayolu şirketi Aero Lloyd'a girdi. Orada bilet kesmeyle işe başladı, sonra üç kişilik ofiste raporları yazdı. Süpervizörlük yaptı.

Babası Ateisttir. Bir yaz gecesi teyzesi Sübhaneke duası okumayı öğretti. Sonra Kuran kursu'na da gönderdi ve kendiliğinden Müslüman oldu. Kendisini daha çok Türk hissettiğini bir röportajında belirtti. 
Asuman Krause, Almanca, Türkçe, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Türkiye ikinci güzeli seçildikten sonra mankenliğe başladı. 2005 yılında "Yaz Sabahı" isimli showun sunuculuğunu üstlendi. Aynı yıl Sen Ne Dilersen adlı filminde melek rolünü üstlenerek oyunculuğa adım attı. Sonradan Görme dizisinde Metin Şentürk ile başrolü paylaştı. "No Savaş Yes Manken" tiyatro oyununun ardından Kandemir Konduk'un "İyi Aile Çocuğu" tiyatrosunda başrol alarak oyunculuğunu pekiştirdi.

Krause, 2006 yılında mankenliği bırakarak şarkıcılığa başladı. İlk albümü "Çok Yalnızım"ı 2006 yılında Seyhan Müzik etiketiyle yayınladı. Mankenlikten şarkıcılığa geçtiği için yapılabilecek haksız eleştirileri önlemek için, albümü ismini vermeden radyolara gönderdi. Şarkıları genel olarak pozitif tepkiler alırken, ses rengi ise Burcu Güneş ve Emel Müftüoğlu'na benzetildi. 

İkinci albümü "Kukla" ise 2008 yılında yayınlandı. 2009 Mayıs ayına kadar Show TV'de Wipe Out programını sunan Krause, bugünlerde ise Show TV'de Wipe Out adlı yarışma programını sundu. Ayrıca,Star Tv'de Fear Factor Extreme adlı programı sunmuştur. 2011'in Kasım ayından itibaren ise FOX'ta yeniden yayınlanmaya başlayan Var Mısın Yok Musun isimli yarışma programının sunuculuğunu yaptı.

Asuman Krause, 2013 yılında Bodrum Gündoğan'da kendi adını taşıyan bir site yaptırdı. Ayrıca Türkbükü'nde de denize nazır gayrimenküle sahip.

Albümler

2006 Çok Yalnızım
2008 Kukla
Previous
Next Post »