Levent Ülgen Kimdir? Biyografisi

Levent Ülgen
Ömer Levent Ülgen, 8 Ağustos 1962 yılında Konya'da doğdu.Levent Ülgen, Ankara İnönü Lisesi'ni, ODTÜ Fizik Bölümü'nü ve daha sonra Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Tiyatroya Erkan Yücel'in Ankara Halk Tiyatrosu'nda başladı. Atçalı Kel Mehmet oyununda figüranlıkla başlayan tiyatro yaşantısına hem çocuklar hem de büyükler için sergilenen çeşitli oyunlarda çok farklı rollerle devam etti.

Levent Ülgen, Erkan Yücel'in ölümünün ardından pek çok sanatçı gibi Ankara Halk Tiyatrosu'ndan koparak Rutkay Aziz yönetimindeki Ankara Sanat Tiyatrosu'na katıldı. Bu tiyatroda çeşitli oyunlarda sahne alırken, Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim görme hakkını kazandı. Mezuniyetinin ardından Devlet Tiyatroları bünyesinde oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde yüksek lisansını tamamladı.

Levent Ülgen, 2002'de yayınlanmaya başlayan En Son Babalar Duyar isimli televizyon dizisindeki "üçkağıtçı hayırsız damat Kadir" rolüyle tanındı. Bu karakter ve özellikle ağzından düşürmediği "Hallederiz" repliği o kadar çok tuttu ki, hem karakterin hem de Ülgen'in adı bir süre sonra "Hallederiz Kadir"e çıktı. Kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Tülay Bursa ile bir süre evli kalan Ülgen, tiyatro ve sinema çalışmalarına Ankara ve İstanbul'da devam etmektedir. Ayrıca TRT'de yayınlanan Bir Kelime Bir İşlem programını sunmaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşları'nın çalışmalarında aktif olarak görev alan Ülgen, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin geleneksel Nazım Günleri'nde de, Yılmaz Onay tarafından, okuma tiyatrosu olarak sahnelenen Nazım Hikmet oyunlarında, 2007 yılından bu yana her yıl gönüllü olarak rol almaktadır. 2008-2012 yılları arası Kanal D'de yayınlanan Akasya Durağı adlı dizide "Sinan Kaya" karakterini canlandırmıştır. Şimdi ise 2 Şubat 2013'te yayın hayatına başlayan Bizim Okul dizisinde "Kimyacı Sıfırcı Ziya" karakterini canlandırmaktadır.

FilmografisiKurşun Adres Sormaz
Mavi Sürgün - Jandarma eri
Gelincik Tarlası -
Kurtuluş - Albay Kenan Bey
80. Adım - Korkut Laçin
Yılan Hikayesi - Mürekkep Kadir
Köstebek Cüneyt - Cüneyt Verel
Tutku Çemberi -
Bizim Evin Halleri - Nusret
En Son Babalar Duyar - Kadir
Keje - Otobüs Şoförü
Havada Bulut - Kabzımal Bayram
Çocuklar Duymasın - Behçet
Yuvadan Bir Kuş Uçtu - İbrahim
Gelin - Veyis
Hayat Apartmanı - Sadık
Mahşer-Nabucco'nun Zehri -
Görgüsüzler - Vakkas
Akasya Durağı - Sinan
Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım - Tuncer
Hayatın Tuzu - Şehsuvar
Nene Hatun - Yavuz Hoca
Devrimden Sonra - Sosyalist Polis
Bizim Okul - Kimyacı Sıfırcı Ziya
Arka Sokaklar - Şevket Hor (Konuk Oyuncu)
Salih Kuşu - Salih ve Bahtiyar
Previous
Next Post »