Emir Kusturica Kimdir? Biyografisi

Emir Kusturica
Emir Kusturica, 24 Kasım 1954 yılında Yugoslavya'da, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da seküler Müslüman bir ailede doğdu. Babası Murat Kusturica, Saraybosna Enformasyon Bakanlığı'nda görevli bir gazeteci, annesi Senka Numankadić, mahkeme katibi idi. 2005 yılında babası hayatta değilken verdiği bir röportajda babasının kendisini Sırp kabul ettiğini ve ateist olduğunu söyledi.


Emir Kusturica, 2001'de belgesel film yapmaya başladı. 1986’dan beri gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu 'No Smoking' orkestrasının turlarında yaşadıklarını anlattığı Super 8 Stories / Süper 8 Hikayeleri ile Chicago Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Belgesel Film' dalında 'Gümüş Plaket' kazandı.

Life is a Miracle / Bir Mucizedir Yaşamak (2004) ise Cannes Film Festivali'nin yarışma filmleri arasında yer aldı.

1986-1988 yılları arasında Saraybosnalı rock grubu Zabranjeno Pušenje'de bass gitar çaldı. Kusturica grupta önemli bir rol oynamamasına rağmen grubun adı Emir Kusturica & No Smoking Orchestra olarak değiştirildi. No Smoking 1999 yılında, Universal firmasından Unza Unza Time isimli bir albüm çıkardı. Kusturica albümün kliplerinden birini yönetti. Grup uluslararası turlara çıktı.

Goran Bregović, Kusturica filmlerinden birkaçının müziklerini yaptı. Bunların arasında Time of the Gypsies, Arizona Dream, ve Underground da vardır.

Emir Kusturica, 
23 Nisan 2005 yılında (Đurđevdan-Hıdırellez Bayramı) Karadağ'da Herceg Novi kenti yakınlarındaki Savina Manastırı'nda Nemanja Kusturica ismiyle Sırp Ortodoks olarak vaftiz oldu. Bundan yaklaşık 2 ay önce, 4 Mart 2005 tarihli The Guardian gazetesine verdiği demeçte, "Benim babam ateistti ve kendini her zaman bir Sırp olarak tanımladı. Evet belki son 250 yıldır Müslümanız ama öncesinde Ortodokstuk ve daha da önemlisi biz her zaman Sırp'tık. Din bunu değiştirmez. Biz sadece Türklerden canımızı kurtarmak için Müslüman olduk" dedi.

Emir Kusturica, 21 Ocak 2010'da, Kurtarıcı İsa Katedrali'nde Nemanja Kusturica "Ortodoks halklar birliğinin sıkılaştırılmasına ve Hıristiyanlık değerlerinin toplumda yerleşmesine yaptığı katkılarından dolayı" Ortodoks Halkların Birliği Vakfı'nın 2009 ödülünü aldı. Ödül Kusturica'ya Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill tarafından verildi.


Filmografisi

Сјећаш ли се Доли Бел (Dolly Bell'i Hatırlıyor musun?, 1981)
Отац на службеном путу (Babam İş Gezisinde, 1985)
Дом за вешање (Çingeneler Zamanı, 1989)
Arizona Dream (Arizona Rüyası, 1993)
Underground (Yeraltı 1995)
Black Cat White Cat (Kara Kedi Ak Kedi, 1998)
Super 8 Stories (Süper 8 Öyküleri, 2001)
Life is a Miracle (Hayat bir Mucizedir, 2004)
Zavet (Bana Söz Ver, 2007)
Laffaire Farewell (Elveda, 2009)
Previous
Next Post »