Jean Reno Kimdir? Biyografisi

Jean Reno
Jean Reno, 30 Temmuz 1948 yılında Fas’ın Kazablanka şehrinde doğdu. Jean Reno, İspanyol asıllı Fransız aktördür. İspanyol olan anne ve babası İspanya’da yaşarken diktatör Franco'nun zulmünden kaçarak Fas’a yerleşirler. Jean  Reno orada dünyaya gelir. Sinemaya olan düşkünlüğü çocuk yaşlarda başlar. Tüm zamanını, John Wayne, William Holden, Marlon Brando, Jean Gabin ve Louis Jouvet'nin filmlerini izleyerek ya da şehrin sıcağından kaçıp Fas’ın sahillerinde denize girerek geçirir. Jean Reno Casablanca da Tiyatro Eğitimi alır. Jean Reno gençken annesi ölür. Maria Teresa ("Maite") adında bir kız kardeşi vardır.

1967 yılında çıkan iç savaş nedeniyle Jean Reno, Fas’ı terkederek Fransa’ya göç eder ve Fransız vatandaşı olur. Cours Simon Drama Okulunda oyunculuk eğitimi almaya devam eder. Askerliğini Fransa da yapar. Casablanca da Tiyatro Eğitimi almış olması, Fransa da askerliğini oldukça rahat bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur.

70'li yıllarda tiyatro ve TV ağırlıklı çalışmalar yapar.İlk sinema filmini 1979 yılında Costa Gavras’ın "Clair de Femme" filminde oynayarak yapar. Ardından Didier Flamand'ın tiyatro grubu ile Avrupa turnesine çıkar.

1993 yılında çevirdiği “Les Visiteurs” (The Visitors) filmi Fransa’da büyük başarı getirir.


Jean Reno, Birçok başarılı Hollywood filmi yanında Avrupa yapımı filmlerde de rol almıştır. Jean Reno 1994 yılında oynadığı “Leon” filmi ile meşhur oldu. 18 Kasım 1994'de “The Professional” filmi ile Jean Reno, Hollywood‘da gerçek yerini bulur. Brian De Palma'nın yönettiği Tom Cruise ile beraber oynadığı Mission: Impossible ve John Frankenheimer'ın yönettiği Robert De Niro ile beraber oynadığı Ronin gibi büyük prodüksyonlarda oynadı.

 Jean Reno, Los Angeles'ta ki evinde eşi ve iki çocuğuyla Paris'te yaşamaktadır.