Mustafa Sarıgül Kimdir? Biyografisi

Mustafa Sarıgül
Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde Güngören Köyü'nde doğdu. Annesi Ayşe Sarıgül, babası Hakkı Sarıgül’dür. Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Güngören Köyü İlkokulu’nda okumaya başladı, ancak ailesinin İstanbul’a taşınması nedeniyle ilkokula İstanbul Şişli’deki Talatpaşa İlköğretim Okulu'nda ilköğrenimini tamamladı. Daha sonra Şişli Ortaokulu ve Zincirlikuyu Yapı Teknik Lise'sine devam etti. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakülte'sinden mezun oldu.

Mustafa Sarıgül, Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT genel müdürlüğünde görev aldı. Daha sonra kamu görevini bırakarak ticaret yapmaya başladı. 1993 yılında zamanın İstanbul Belediye başkanının yeğeni Aylin Kotil ile evlendiğinde Romanya'da fırın işletiyordu ve İstanbul'da da Renault bayiiliği vardı.

Mustafa Sarıgül, siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu'nda başladı. Daha sonra sırasıyla Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. CHP Kurultay Delegesi oldu ve Şişli ilçesinin temsil yetisi kullandı.

Mustafa Sarıgül 1987 yılında 18. dönem TBMM İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Böylece Türkiye'nin en genç milletvekili olarak SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile görev yaptı. Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, Türk Parlamenter Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Klubü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı görevini üstlendi.

1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ise %70 oy oranıyla rekor kırarak bu göreve tekrar seçildi. Mustafa Sarıgül, Belediye Başkanlığı süresinde Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu tarafından devlet nişanı ile ödüllendirildi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Engellilere, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından eğitime verdiği desteklerden dolayı ödüllendirilmiştir. Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin Eylül 2005 seçimlerinde Almanya Başbakanı Gerard Schröder'in seçim kampanyasına destek verdi.

Mustafa Sarıgül, 2004 CHP Genel Başkanlığına adaylığını koydu fakat olaylı geçen seçim sürecinden sonra zafer Deniz Baykal'ın oldu. Daha sonra Mustafa Sarıgül ile Ona destek veren arkadaşları Deniz Baykal tarafından disiplin kuruluna verilerek partiden uzaklaştırıldı, Danıştay tarafından aklanan Mustafa Sarıgül bir kez daha disiplin kuruluna sevk edildi ve bu defa CHP'den ihraç edildi.

Sarıgül, ihraç kararı kendisine tebliğ edildiğine Ankara Adliyesine başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme Mustafa Sarıgül'ün itirazını haklı bularak ihraç kararını kaldırdı. Sarıgül mahkeme kararıyla tekrar CHP'ye döndü.

28 Mart 2004 tarihli yerel seçimlerde Şişli Belediyesi Başkanlığına seçildi. Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı.

Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Ancak kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.

Mustafa Sarıgül, 2009 yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanı olarak görev yapmaktadır. 22 Haziran 2010 tarihinde yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşemeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, kurucusu olduğu Türkiye Değişim Hareketi üyelerine seçimde CHP’yi destekleme çağrısı yapmıştı.


İlk evliliğini Gülsüm Hülya Köksaloğlu ile yapn Mustafa Sarıgül'ün Abdurrahman Emir Sarıgül adında bir oğlu oldu. 1985 yılında eşi vefat etti. 

Mustafa Sarıgül'ün ikinci evliliğ ie 1993 yılında Aylin Kotil  ile evlendi. 2008 yılında boşandı. Ömer adında bir erkek çocukları vardır. 

Mustafa Sarıgül, 2009 yılında DSP’den istifa ettikten sonra, Şişli Belediyesi'nin 2014 yılına kadar Bağımsız belediye başkanlığını yaptı.

30 Mart 2014 tarihinde CHP'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı olarak girdiği seçimleri kaybetti.

Mustafa Sarıgül Kitapları

TBMM'de Bir Milletvekili 
İstanbul'da Direksiyon Sallamak
Previous
Next Post »