Biyografi Ara

Evangelista Torricelli Kimdir? Biyografi

 

Evangelista Torricelli
Evangelista Torricelli, 15 Ekim 1608 yılında İtalyanın Feanza şehrinde doğdu. Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti.

1627'de Roma'ya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galilei'nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641'de onunla mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli nin tavsiyesi üzerine Galilei, Torricelli'yi Tuscany'ye davet etti.

Galileo ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galilei ölünce, Tuscany büyük dükü Torricelli'yi onun makamına tayin etti. 1644 yılında geometri ve mekanik üzerinde bir kitap yayınladı. Matematik sahasında mühim bir boşluğu dolduran bu kitapta aynı zamanda Galilei'nin mekanik üzerindeki ilk çalışması, birbirine bağlı cisimlerin ortak ağırlık merkezleri aşağıya doğru hareket ederken, ani hareket edebilecekleri prensibi bir neticeye bağlanıyordu. Torricelli, bu çalışmalarını yaparken açık hava basıncı üzerindeki deneylerinde de devam etti. Basınçtan faydalanarak, cıva doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz seviyesinde 1cm2'ye düşen basıncı 1033 gr/cm2 olarak tespit etti. Geometri ve mekanik alanındaki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi.

Torricelli aynı zamanda hocası Galilei'nin teleskobunu ve kendi mikroskobunu geliştirmeye uğraştı. 1643'te hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihaz icat etti.

Evangelista Torricelli, 25 Ekim 1647 tarihinde Floransa'da öldü

Torriçelli Deneyi Nedir?

Toriçelli, bir metre kadar uzunlukta, bir ucu kapatılmış bir cam tüpü civa ile doldurmuş, açık ucunu da civa dolu bir çanağın içine daldırmıştır. Tüpü bu konumda dik olarak tuttuğu zaman, civanın bir kısmı civa çanağına akmış ve tüpün kapalı ucunda bir "boşluk" ortaya çıkmış.

Toriçelli bu deney sonucunda açık hava basıncını hesaplamıştır. Açık hava basıncı bu deneye göre 10.3 metrelik su sütunu ile ya da 760 milimetrelik cıva sütunu ile dengelenmiştir. Civanın üstünlüğü, çok kısa bir tüp gerektirmesidir.

Barometre nedir? Barometre havanın basıncını ölçmeyi sağlayan alettir. Hava basınç değişimleri barometre ile okunur ve basınç değişim hareketlerinden havanın durumu anlaşılmaya çalışılır. Meteoloji raporlarının bugünkü gibi teknoloji yardımıyla yapılamadığı zamanlarda ve denizde raporların ulaşmasının zor olduğu dönemlerde denizciler hava durumunu barometredeki değişiklikleri okuyarak anlarlardı. Günümüzde ise uydu teknoloji ile hava durumu hesaplanıyor ve internet ya da telekominikasyon yoluyla denizcilere çok rahat hava durumu ulaştırılıyor.

Barometre çalışma şekli : Yaşadığımız atmosferin bir ağırlığı vardır ve üzerimize bir baskı uygular. Üzerimizdeki bu basınç hava koşullarına göre değişiklik gösterir. Bu değişikliği barometre ile ölçeriz. Denizin altında nasıl dalarken kulaklarımız tıkanıyorsa ve suyun basıncını rahatlıkla hissediyorsak aslında hava basıncı da azda olsa aynı etkiyi sürekli yapmaktadır. Biz hava tabakasının en dibinde yani yer yüzünde yaşadığımız için, bu bölümde havanın ağırlığı cm2'ye 1033 gramlık bir etki yapar. İşte buna denize seviyesindeki ortalama hava basıncı denir.

Barometrenin İcadı: Bu garip olayı ilk olarak 1643 yılında, İtalyan bilgini Torricelli açıkladı. Torricelli, suyun yerine, ondan on üç buçuk defa daha ağır olan cıvayı (sıvı maden) koymayı akıl etti, bu sayede sütunun yüksekliği aynı oranda kısalmış oldu. Böylece Torricelli ilk barometreyi gerçekleştirdi: bir ucu tıkalı ve içi cıva dolu cam bir boru. Bu boru baş aşağı çevrilip açık ucu gene civayla dolu bir küvete daldırılır. Borudaki civanın bir kısmı küvete akar ve cıva sütunu borunun içinde aşağı yukarı 760 milimetreye kadar iner. O zaman civanın ağırlığı, atmosfer basıncı ile eşdeğer olur.
Evangelista Torricelli Kimdir? Biyografi Evangelista Torricelli Kimdir? Biyografi Biyografistan Evangelista Torricelli Hayatı, Evangelista Torricelli Biyografi, Torricelli Deneyi ve Hakkında bilgi... Evangelista Torricelli , 15 Ekim 1608 yılında İtalyanın Feanza şehrinde doğdu. Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. ... 4.5 5

Hiç yorum yok: