Biyografi Ara

Friedrich Albert Lange Kimdir? Biyografi

 

Friedrich Albert Lange
Friedrich Albert Lange, 28 Eylül 1828 yılında Almanya'da doğdu. 1866 yılında yayınlamış olduğu "Materyalizmin Tarihi" adlı eseriyle ün kazanmış olan Yeni-Kantçı felsefe ekolüne dahil bir Alman filozofudur.

Doğa bilimlerinde metodolojik bir ilke olarak görüldüğü zaman tasdik edilmek durumunda olan maddecilik, genel bir dünya görüşü ya da felsefeye veya bir metafiziğe dönüştürüldüğü zaman, Lange'ye göre, kesinlikle reddedilmelidir.

Bu çerçeve içinde konuşulduğunda, ampirik psikoloji kapsamı içinde psişik süreçleri fizyolojik yoldan açıklamak mümkün ve doğru olur; fakat bilincin yalnızca maddeci bir yoruma elverişli olduğunu düşünmek ise aynı ölçüde yanlış ve safdillik olur; çünkü biz cisimler, sinirler ve fizyolojik süreçlerle ilgili her şeyi yalnızca bilinç marifetiyle biliyoruz.

Friedrich Albert Lange, 23 Kasım 1875 tarihinde Marg
Friedrich Albert Lange Kimdir? Biyografi Friedrich Albert Lange Kimdir? Biyografi Biyografistan Friedrich Albert Lange Hayatı, Friedrich Albert Lange Biyografi, Friedrich Albert Lange Hakkında bilgi... Friedrich Albert Lange , 28 Eylül 1828 yılında Almanya'da doğdu. 1866 yılında yayınlamış olduğu "Materyalizmin Tarihi" adlı ... 4.5 5

Hiç yorum yok: