Biyografi Ara

Gelenbevi İsmail Efendi Kimdir? Biyografi

 

Gelenbevi İsmail Efendi
Gelenbevi İsmail Efendi, 1730 yılında Manisa'nın Gelenbe kasabasında doğdu. Osmanlı İmparatorluğu matematikçilerindendir. Asıl adı İsmail'dir. Gelenbe kasabasında doğduğu için ikinci adı onun bu doğduğu kasabadan gelir. Daha çok Gelenbevi adıyla ün kazanmıştır.

Önce, kendi çevresindeki bilginlerden ilk bilgilerini almıştır. Daha sonra, öğrenimini tamamlamak üzere İstanbul'a gitmiştir. Burada, çok değerli ve kültürlü öğretmenlerden yararlandı ve matematiğini oldukça ilerletti.

Müderrislik sınavına girerek kazandı ve 33 yaşında müderris oldu. Bundan sonra kendisini tümüyle ilme verdi. Gelenbevi, eski yöntemle problem çözen son Osmanlı matematikçisidir. Sadrazam Halil Hamit paşa ve Kaptan-ı Derya Cezayirli hasan paşa'nın istekleri üzerine, Kasımpaşa'da açılan Bahriye Mühendislik Okulu'na altmış kuruşla matematik öğretmeni olarak atandı. Bu atama ona parasal yönüyle bir rahatlık getirdi.

Bazı silahların hedefe vurmaması, padişah III. Selim'i kızdırmış ve Gelenbevi'yi huzura çağırarak ona uyarıda bulunmuştur. Hedefe olan uzaklığı tahmin ederek gerekli düzeltmeleri yapmış ve topların hedefe vurmalarını sağlamıştır. Gelenbevi'nin bu başarısı padişahın dikkatini çekmiş ve padişah tarafından ödüllendirilmiştir.

Gelenbevi, Türkçe ve Arapça olmak üzere tam 35 eser bırakmıştır. Türkiye'ye logaritmayı ilk sokan Gelenbevi İsmail Efendi'dir.

Gelenbevi İsmail Efendi, 1790 yılında öldü.
Gelenbevi İsmail Efendi Kimdir? Biyografi Gelenbevi İsmail Efendi Kimdir? Biyografi Biyografistan Gelenbevi İsmail Efendi Hayatı, Gelenbevi İsmail Efendi Biyografi, Gelenbevi İsmail Efendi Hakkında bilgi... Gelenbevi İsmail Efendi , 1730 yılında Manisa'nın Gelenbe kasabasında doğdu. Osmanlı İmparatorluğu matematikçilerindendir. Asıl adı İs... 4.5 5

Hiç yorum yok: