Biyografi Ara

Sakıp Sabancı Kimdir ? Biyografi

 

Sakıp Sabancı
Sakıp Sabancı, 7 Nisan 1933 yılında Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu. Hacı Ömer Sabancı'nın oğludur. Kardeşleri; İhsan Sabancı, Özdemir Sabancı, Şevket Sabancı, Hacı Sabacı ve Erol Sabancı'dır. Çok genç yaşlarda, Bossa Un Fabrikası'nda veznedarlık ile iş hayatına başladı. Sırasıyla, çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu.

Babasının 1966 yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holding'in yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirilen Sakıp Sabancı, bu görevi yanında Holding'e bağlı çok sayıda kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve Murahhas Üyeliklerini de yapmıştır.

Sakıp Sabancı, 1964 yılından itibaren, 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.

1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Sakıp Sabancı, 1987-1990 yılları arasında Yüksek İştişare Konseyi Başkanlığını yaptı.

Eğitime katkılarından dolayı gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok üniversite tarafından kendisine "Fahri Doktorluk" unvanı verildi.

Yaşamını, sanayi, kültür, sanat ve eğitime adayan Sakıp Sabancı ömrü boyunca Türkiye'nin gelişmesi, dünya ülkeleri arasında hakettiği yere ulaşması için var gücü ile çalışmıştır. Sabancı Üniversitesi ile eğitim hayatına, Sakıp Sabancı Müzesi ile kültüre, Hat ve Resim Koleksiyonu ile sanat dünyasına büyük katkılarda bulunmuştur. Uluslararası bir çok toplantıda Türkiye'yi temsil eden Sakıp Sabancı, Sanayi Odaları, TÜSİAD gibi bir çok kuruluşun da başkanlığını yapmıştır.

Sakıp Sabancı, 10 Nisan 2004 tarihinde vefat etti.

Sabancı Holding'in uluslararası bir kuruluş olmasına sınırsız katkılarda bulunan Sakıp Sabancı, aynı zamanda Türkiye'nin dört bir yanında eserler yaratan Hacı Ömer Sabancı Vakfı, VAKSA'nın da Mütevelli Heyeti Başkanıydı.
Sakıp Sabancı Kimdir ? Biyografi Sakıp Sabancı Kimdir ? Biyografi Biyografistan Sakıp Sabancı Hayatı, Sakıp Sabancı Biyografi, Sakıp Sabancı Hakkında bilgi... Sakıp Sabancı , 7 Nisan 1933 yılında Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu. Hacı Ömer Sabancı'nın oğludur. Kardeşleri; İhsan Sabancı,... 4.5 5

Hiç yorum yok: