Biyografi Ara

Terry Pratchett Kimdir? Biyografi

 

Terry Pratchett
Terry Pratchett, 1948 yılında İngiltere'de doğdu. 1965'te gazeteci olarak çalışmaya başladı ve ilk cesedini ise başladıktan üç saat sonra gördü; o günlerde iş tecrübesinin bir değeri vardı.

Bir süre gazetecilik yapıktan sonra okurlarının büyük ilgisiyle karşılaşan Diskdünya Serisini yazmaya başladı.

Genç okurlar için de kitaplar kaleme alan Pratchett, zaman zaman edebiyatçılıkla suçlanmaktadır. 1987'den beri tüm zamanını yazmaya ayıran Pratchett, karısı ve kızıyla birlikte Wilshire'de yaşıyor.

Çoğu eleştirmen, en azından İngiliz eleştirmenleri Terry Pratchett'ı "20. yüzyılın Shakespeare'i" olarak niteliyor. Bu belki de okurlara biraz abartılı bir yorummuş gibi görünebilir, ama kitaplarını okuyucunca neden kendisine bu yakıştırmanın yapıldığı sanırım anlaşılacaktır. Çünkü o bir fantastik kurgu yazarı olmasına rağmen aslında tam bir yergi ustası. Dili kullanışı, yarattığı karakterlerin zenginliği, ele aldığı konuların çeşitliliği ve bu konuları işleyişi onu gerçekten de Shakespeare ile aynı kefeye koymaya olanak sağlıyor.

Tek bir farkla ki Terry Pratchett'in Diskdünya'sı fantastik bir dünya. Ama bu fantastik dünya Pratchett'a ölüm ve yaşam, öteki dünya, tanrı ve evren kavramları etrafından dönen felsefi sorunları mizahi bir dille ele almak, toplumlardaki çarpıklıkları göstermek, sistem eleştirisi yapmak, "kahraman"lardan çok sıradan insanların, hatta toplumda bir yama, bir asalak olarak görülen marjinal ve asosyal insanların dünyalarını yansıtmak için mükemmel bir ortam sağlıyor.

1948 yılında Beaconsfield, Bucks'ta doğan Terry Pratchett, kendisiyle yapılan bir röportajda ifade ettiği üzere, "gerçek bir sağduyu gösterebildiğini düşündüğü tek zamanda, okuldayken, istenen sırada kelimelerin düzenlenmesinde para kazanmanın tek yolunun bir gazetede çalışmak" olduğuna karar verir; böylece 1965 yılında gazetecilik hayatı başlar ve 80'li yıllara kadar devam eder.

Gazetecilik yaptığı yıllarda çocuk kitapları ve deneyimlerini yazan, aynı zamanda çocukluğundan beri okuduğu bilim kurgu ve fantastik kurgu türündeki romanların etkisiyle ilk fantastik kurgu kitaplarını da yazmaya başlayan Pratchett, 80'li yılların başında Diskdünya serisinin ilk kitabı olan Büyünün Rengi'nin çok satmaya başlamasıyla birlikte kendini tamamen Diskdünya'ya ve yazmaya verir. Büyünün Rengi'nin devamı olan Fantastik Işık kısa sürede kitapçılardaki yerini alır ve Pratchett serinin sonraki kitaplarını da büyük bir hızla yazar. Öyle ki, altı ay gibi kısa bir sürede bir kitabı bitirebilmektedir.

Pratchett'ın Diskdünya serisi bugün otuzdan fazla kitaptan oluşuyor. Ancak Türkiye'de şimdilik bunlardan sadece sekiz tanesi yayımlanmış durumda.

Terry Pratchett Eserleri - Kitapları
Büyünün Rengi
Fantastik Işık
Eşit Haklar/Eşit Ayinler
Mort
Şifacı
Ucube Kocakarılar
Piramitler
Muhafızlar! Muhafızlar!
Terry Pratchett Kimdir? Biyografi Terry Pratchett Kimdir? Biyografi Biyografistan Terry Pratchett Hayatı, Terry Pratchett Biyografi, Terry Pratchett Kitapları ve hakkında bilgi... Terry Pratchett , 1948 yılında İngiltere'de doğdu. 1965'te gazeteci olarak çalışmaya başladı ve ilk cesedini ise başladıktan üç sa... 4.5 5

Hiç yorum yok: