Biyografi Ara

Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir? Biyografi

 

Hezarfen Ahmed Çelebi
Hezarfen Ahmed Çelebi, (1609-1640), 17. yüzyılda yaşamış, 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

Evinde deneylerle uğraşıp, çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi, İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Ok meydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde, Galata kulesinden kendisini boşluğa bırakarak, kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan Dördüncü Murad, Ahmed Çeleb ile önce çok yakından ilgilenmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli bir adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Ahmed Çelebi orada vefat etmiştir.

Hezarfen Ahmed Çelebi, dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir.
Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir? Biyografi Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir? Biyografi Biyografistan Hezarfen Ahmed Çelebi Hayatı, Hezarfen Ahmed Çelebi Biyografi, Hezarfen Ahmed Çelebi Hakkında bilgi... Hezarfen Ahmed Çelebi , (1609-1640), 17. yüzyılda yaşamış, 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında, uç... 4.5 5

Hiç yorum yok: