Biyografi Ara

Alexis Claude Clairaut Kimdir? Biyografi

 

Alexis Clairaut
Alexis Claude Clairaut, 3 Mayıs 1713 yılında Paris'te Clairaut Paris’te, Jean-Baptiste ve Catherine Clairaut’nun oğlu olarak dünyaya geldi. Babası bir matematikçiydi, ve oğluna çok küçük yaşlarından itibaren sıkı bir matematik eğitimi verdi.

Clairaut henüz 13 yaşındayken, kendi keşfettiği dört yeni eğri hakkında bir makale yazdı ve bu makaleyi Fransız Akademisi’ne (Académie Française) sundu.

16 yaşında çift-eğimli eğriler üzerine ayrıntılı bir çalışma yayımladı, ve bu çalışma sayesinde 18 yaşında Fransız Bilimler Akademisi’ne (Académie des Sciences) kabul edildi. O zamana kadar Akademi’ye kabul edilen en genç üyeydi. Burada Pierre Louis Maupertuis’nin yanında çalışmaya başladı.

1736′da jeodezi araştırmaları için Maupertuis ile birlikte bir İskandinavya gezisine çıkan Clairaut, Paris’e döndükten sonra 1743'te ''Théorie de la Figure de la Terre (Dünya’nın Şeklinin Teorisi)'' adlı çalışmasını yayımladı. Bu çalışmasında, daha önce Isaac Newton ve Christiaan Huygens tarafından dile getirilmiş olan, Dünya’nın kutuplardan basık bir küre şeklinde olduğu teorisini doğruladı. Yine aynı çalışmada, bugün Clairaut teoremi diye bilinen teoremi ilk kez kullandı. 1749'da ise ''Elements d’Algèbre (Cebirin Elemanları)'' adlı bir cebir kitabı yayımladı.

Daha sonra ilgisini astronomiye çeviren Clairaut, gök mekaniğinde “üç cisim problemi” olarak bilinen meşhur problemle ilgilenmeye başladı. Ay’ın yörüngesini inceleyerek, bu çok zor problem için yaklaşık bir çözüm geliştirdi, ve bu çözümü 1752′de yayımladığı ''Théorie de la Lune (Ay’ın Teorisi)'' adlı çalışmada anlattı. 1759 yılında, kendi geliştirdiği teoriyi kullanarak, Halley kuyruklu yıldızının Güneş’e en yakın geçeceği tarihi bir aylık yanılma payıyla hesaplayabildi. Bu başarısı sayesinde büyük üne kavuştu ve St. Petersburg Akademisi tarafından ödüllendirildi.

1765'te ''Elements de Géometrie (Geometrinin Elemanları)'' adlı bir çalışma yayımladı.

Clairaut, 17 Mayıs 1765 tarihinde öldü.
Alexis Claude Clairaut Kimdir? Biyografi Alexis Claude Clairaut Kimdir? Biyografi Biyografistan Alexis Clairaut Hayatı, Alexis Clairaut Biyografi, Alexis Clairaut Hakkında bilgi... Alexis Claude Clairaut , 3 Mayıs 1713 yılında Paris'te Clairaut Paris’te, Jean-Baptiste ve Catherine Clairaut’nun oğlu olarak dünyaya ... 4.5 5

Hiç yorum yok: