Biyografi Ara

Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi

 

Antoine Henri Becquerel
Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 yılında Paris'te doğdu. Babası Alexander Edmond Becquerel Paris Doğal Tarih Müzesinde uygulamalı fizik profesörüydü. Ailesinin bilim geleneğini devam ettirerek 1872 yılında École Polytechnique okuluna başladı ve 1888 yılında fizik üzerine doktorasını verdi.

1878-1892 yılları arası Paris Doğal Tarih Müzesi'nde asistan, sonrasında da profesör olarak görev aldı. 1895 yılında École Polytechnique'te fizik profesörü olarak göreve başladı.

Becquerel, yağmurlu havadan dolayı birkaç gün uranyum tuzlarını güneş ışığına maruz bırakamadı. Siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün çekmecesinde güneşin doğmasını ve 1 Mart günü, belli bir sebebi olmaksızın, çekmecedeki filmi banyo etti, ve uranyum kristalinin güneş ışığına maruz kalmadığı halde filme iz bıraktığını gördü. Becquerel bunun x ışınlarına benzer görünmez bir ışın olarak tanımladı.

Becquerel, bulduğu bu sonucu 2 Mart 1896 tarihinde kısa bir makale olarak Fransa Bilim Akademisi'ne okudu. Bu olay o tarihten itibaren 1898 yılına kadar ''Becquerel Işınları'' olarak adlandırıldı. 1898 de Marie Curie adını daha genel bir isim olan, radyoaktivite ile değiştirdi.

Becquerel, radyoaktiviteyi bulmasının ardından, 3 ayrı keşfe daha imza attı. 1899-1900 yılları arasında, beta parçacıklarının elektrik alan ve manyetik alan içerisinde saptığını gözlemleyerek, beta parçacıklarının İngiliz fizikci J. J. Thomson'un yeni keşfettiği elektronlar ile aynı parçacık olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra yeni hazırlanmış uranyumun belli bir süre sonra kısmen yok olduğuna ve radyoaktiflik kazandığına dikkat çekti. Bu gözlem 1990 yılında Ernest Rutherford ve Frederick Soddy tarafından radyoaktif bozunma olarak adlandırılacaktı. Son olarak 1901 yılında cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yanma yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser tedavisine katkıda bulunmuş oldu...

Birçok onur ödülü ve Fransa'da ve Dünyadaki çeşitli akademik topluluklara olan üyeliklerine layık görüldü. 1903 yılında Pierre Curie ve Marie Curie ile birlikte radyokativitenin keşfinde oynadığı rolden dolayı Nobel Fizik Ödülü'nü aldı.

Becquerel, 25 Ağustos 1908 tarihinde Fransa'nın Le Croisic şehrinde öldü.

Ölümünün ardından onuruna, radyoaktivitenin SI ölçü sistemindeki birimine Bekerel(Becquerel veya Bq) ismi verildi. Ayrıca biri Ay'da diğeri Mars'ta olmak üzere iki kratere Becquerel krateri ismi
verildi.
Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi Biyografistan Henri Becquerel Hayatı, Henri Becquerel Biyografi, Henri Becquerel Hakkında bilgi... Antoine Henri Becquerel , 15 Aralık 1852 yılında Paris'te doğdu. Babası Alexander Edmond Becquerel Paris Doğal Tarih Müzesinde uygulam... 4.5 5

Hiç yorum yok: