Biyografi Ara

Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi

 

Arthur Von Hippel
Arthur Von Hippel, 19 Kasım 1898 yılında Almanya'nın Rostock kentinde doğdu. Radarın mucidi Alman-Amerikalı fizikçidir. Maddenin molekül yapılarına ilişkin çalışmalarıyla da tanınan Von Hippel, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Laboratory for Insulation Research kurumunun kurucusu ve başkanıydı. von Hippel, geliştirdiği radarların İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılmasından dolayı Başkan Truman'dan takdirname almıştı.

Material Research Society, Von Hippel'in bilimsel çalışmalar yaptığı malzeme bilimi ve mühendisliği alanında yeni buluşlara imza atan bilim adamlarına verilmek üzere, von Hippel'in adına 1976 yılında bir nişan verme kararı almıştı.

Arthur von Hippel, 1930 yılında birlikte çalıştığı Nobel ödüllü fizikçi James Franckın kızı Dagmar ile evlendi. Hitler iktidarında Nazi baskısı nedeniyle 1933 yılında Almanya'yı terkeden von Hippel, önce Kopenhag'ta Niels Bohr Enstitüsü'nde çalıştı. Ardından ABD'ye göç eden von Hippel, MIT'de çalıştıktan sonra 1965 yılında emekli oldu.

ABD'nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün (MIT) kıdemli öğretim üyelerinden ve 1940'larda radarın gelişiminde çok önemli payı olan bilim adamıdır.

Arthur von Hippel, 31 Aralık 2003 tarihinde 105 yaşında öldü.

Massachusetts eyaleti Weston kentinde 65 yıl yaşayan von Hippel'in bir kızı, 4 oğlu, 11 torunu ve 7 torun çocuğu bulunuyor.
Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi Biyografistan Arthur Von Hippel Hayatı, Arthur Von Hippel Biyografi, Arthur Von Hippel Hakkında bilgi... Arthur Von Hippel , 19 Kasım 1898 yılında Almanya'nın Rostock kentinde doğdu. Radarın mucidi Alman-Amerikalı fizikçidir. Maddenin mole... 4.5 5

Hiç yorum yok: