Biyografi Ara

Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi

 

Buckminster Fuller
Buckminster Fuller, 12 Temmuz 1860 yılında ABD'de doğdu. Kimya camiasında, C60'ın isim babasıdır. Buckminster, kimyager değil ama kimyager hariç birçok şey. O bir Mimar, Mühendis, Matematikçi, Filozof, Şair, Kozmolog; O bir Bilim Adamı idi. Yaptıklarına bakıldığında, yaşadığı zamanın önünde giden bir insan olduğu görülüyor.

Buckminster Fuller, en çok " küresel kubbe " buluşu ile tanınmıştır demek yanlış olmaz. Şu ana kadar dizayn edilmiş, en hafif, en güçlü, en ucuz malzeme ile yapılabilen yapılar olan "küresel kubbelerin" en ünlüsü, Montreal'deki sergi binasının küresidir herhalde. Binanın kubbesi demek biraz hatalı olur gerçi. Binanın kendisi bir küre şeklinde olduğu için "kubbesi" diye ayrı bir şeyden bahsetmek biraz abes kaçıyor. Yani, klasik anlamda kubbe kavramından, "küresel kubbe" şeklinde bina kavramına geçişi gerçekleştirmiştir.

C60 molekülüne isminin verilmesinin nedeni ise bu küresel kubbelerden çok, bozulmuş ikozahedral yani klasik futbol topu görüntüsündeki C60 yapısının, oldukça kararlı olduğunu göstermesi ve bununla ilgili birçok çalışma yapmış olmasıdır.

Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş, rüzgar, dalga enerjisi gibi) ilk öncülerindendir ki bunu da yaptığı dizaynlar da görmek mümkün. Şu sözü de bunu açıkça ortaya koymakta:
Enerji krizi diye bir şey yoktur, sadece ihmalkarlık krizi vardır. 

Fosil ve nükleer yakıtlar dışındaki enerji kaynakları ile insanların enerji ihtiyaçlarının %100'ünü sağlayabileceklerini gösteren, Buckminster Fuller, ABD'deki tüm yüksek akım transfer direklerinin üzerine kurulacak rüzgar jeneratörleri ile ABD'nin gelmiş geçmiş tüm enerji harcamaların 3.5 katı kadar enerji sağlanabileceğini göstermiştir ki bu sanırım oldukça çarpıcı bir gerçek.

Buckminster Fuller'in bir diğer yapıtı ise; Uzay Gemisi Dünya (Dymaxion Haritası)'dır. Bu haritanın çekiciliği, patenti alınmış ilk kartografik ürün olmasının dışında, dünyayı, tüm kıtaları tek parça kağıt üzerinde, gözle görülmeyen bir bozunma ile gösterebilen tek harita olmasından gelmektedir.

Buckminster Fuller, 1 Temmuz 1983 tarihinde Los Angeles'ta öldü.
Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi Biyografistan Buckminster Fuller Hayatı, Buckminster Fuller Biyografi, Buckminster Fuller Hakkında bilgi... Buckminster Fuller , 12 Temmuz 1860 yılında ABD'de doğdu. Kimya camiasında, C60'ın isim babasıdır. Buckminster, kimyager değil ama... 4.5 5

Hiç yorum yok: