Biyografi Ara

Celalettin Can Kimdir? Biyografisi

 

Celalettin Can Kimdir
Celalettin Can, Tuncelilidir. 1975 yılında eğitim için İstanbul'a geldi. Eğitim için geldiği İstanbul'da kısa sürede devrimci gençliğin önderlerinden biri oldu, Dev-Genç'in başkanlığına seçildi.

Devrimci Yol-Devrimci Sol ayrışmasında tercihini Devrimci Sol'dan yana yapmış ve sonrasında da bu hareketi Doğu'da örgütlemek için 1977 yılında İstanbul'dan ayrılmıştı.

1981 yılında Malatya’da yakalandı, bir yıl sonra cezaevinden tünel kazarak firar etti. İstanbul'da tekrar yakalandı.

Celalettin Can, 78 kuşağının Dev-Yol lideri. 12 Eylül'de içeri alındı. 19,5 yıl hapis yattıktan sonra 1999'un sonlarına doğru cezasını tamamlayıp çıktı. Bir zamanlar önderi olduğu kuşağın düştüğü hali gören Celalettin Can, 78'liler Vakfı isimli bir örgütlenmeye girişti.

78'liler Vakfı'nı kurarak kendi kuşağının haklarını geri almaya çalıştı. 2004 yılında amacına ulaştı. Hak-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu ve AKP milletvekili Eyüp Fatsa ile yaptıkları ortak çalışmalar sonucu 78'lilerin kamu yasakları ve vatandaşlık hakları meclis kararıyla iade edildi.

78'liler Vakfı, 1987'ye kadar işlenmiş suçlar nedeniyle kamu hakları kısıtlanmış kişilere, haklarının geri verilmesi için hazırlanan yasa teklifinin, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesini sağladı.

78'liler Vakfı başkanı olan Celalettin Can, 2013 yılında barış süreci kapsamında hükümet tarafından oluşturulan Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden seçildi.
Celalettin Can Kimdir? Biyografisi Celalettin Can Kimdir? Biyografisi Biyografistan Celalettin Can Biyografi, Celalettin Can Hayatı, Celalettin Can Nereli ve hakkında bilgi Celalettin Can , Tuncelilidir. 1975 yılında eğitim için İstanbul'a geldi. Eğitim için geldiği İstanbul'da kısa sürede devrimci gen... 4.5 5

Hiç yorum yok: