Biyografi Ara

Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi

 

Coulomb
Charles Augustin de Coulomb, 14 Haziran 1736 yılında Fransa'da doğdu. Henry Coulomb ve Catherine Bajet'nin oğludur. Paris, Collège des Quatre-Nations'da okumuştur. Pierre Charles Monnier'den aldığı matematik dersleri, Coulomb'a tıp eğitimini bırakma kararını almasına yardımcı olmuştur.

1757-1759  yılları arasında Montpellier'e dönmüş, akademiyi bırakmıştır. Babasının onayıyla 1759'da Paris'e dönmüş, Mézières'teki askeri okul giriş sınavlarında başarılı olabilmek için Abbot Camus tarafından yürütülen hazırlık enstitüsüne girmiştir.

1761 yılında askeri okulu bitirmiş ve Britanya'da bir süre çalıştıktan sonra 1764'te Martinique'da göreve gönderilmiştir.

Burada Fort Bourbon'un inşaasında görev almıştır. Coulomb burada sekiz yıl çalışmıştır. Yüzbaşı ünvanıyla döndükten sonra La Rochelle'de çalışmaya başlamıştır. 1789'da Fransız devrimi patlak verdikten sonra görevinden istifa edip emekli olmuştur. Daha sonra ölçüm birimleriyle ilgili olarak tekrar göreve çağrılmıştır. Ulusal Enstitünün ilk üyelerindendir. Ancak zaten sağlığı yerinde olmadığından 4 yıl sonra Paris'te ölmüştür.

Elektriksel iki yük arasındaki kuvvetin, yüklerin çarpımı ile doğru, yüklerin arasındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğunu belirleyen Coulomb kanununu geliştirmiştir. Coulomb, kendi adıyla anılan kanunu, İngiliz meslektaşı Joseph Priestley'nin başlattığı çalışmaları sonucunda geliştirmiştir.

Coulomb, mekanik, elektrik, ve manyetizma'nın tarihinde önemli bir isimdir. 1779'da sürtünme yasalarına ilişkin bir araştırmasını, 20 yıl sonra da viskozite üzerine bir çalışmasını yayımlamıştır.

1785'te, elektrik ve manyetizma üzerine üç rapor sundu. Coulomb, elektrik yükleri ve manyetik kutupların birbirlerini çekme ve itme kanunlarını açıkladıysa da iki kavram arasında bir ilişki bulamadı. Çekme ve itmenin farklı akışkanlar nedeniyle olduğunu düşünüyordu.

SI sisteminde yükün birimi Coulomb, ve Coulomb kanunu, onun adına ithafen verilmiştir.

Coulomb, 23 Ağustos 1806 tarihinde Paris'te öldü.
Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi Biyografistan Charles-Augustin de Coulomb Hayatı, Charles-Augustin de Coulomb Biyografi, Charles-Augustin de Coulomb Hakkında bilgi... Charles Augustin de Coulomb , 14 Haziran 1736 yılında Fransa'da doğdu. Henry Coulomb ve Catherine Bajet'nin oğludur. Paris, Collèg... 4.5 5

Hiç yorum yok: