Biyografi Ara

Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi

 

Chen Ning Yang
Chen Ning Yang, 22 Eylül 1922 yılında doğdu. Çin asıllı ABD’li fizikçidir. Temel parçacıkların zayıf etkileşimlerinde paritenin korunumu yasasının geçerli olmadığını belirlemiştir.

1942'de Kunming’deki Ulusal Güneybatı Birleşik Üniversitesi’nden lisans, iki yıl sonra Tsinghua Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini aldı ve burslu öğrenci olarak ABD’ye gitti. 1948’de Chicago Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlayarak bir yıl Enrico Fermi'nin asistanlığını yaptı.

1955 yılında profesör olan Yang, 1965’ten sonra Stony Brook’daki New York Eyalet Üniversitesinde fizik profesörü ve kuramsal Fizik Enstitüsü’nün başkanı olarak görev yapmaktadır. Zayıf etkileşmeler de paritenin (uzayda sağ-sol simetrisinin) korunmadığını ortaya koyan çalışmaları nedeniyle 1957 Nobel Fizik Ödülü’nü Lee ile bölüşmüştür.

İstatistiksel mekanik ve kuantum alan kuramı gibi konularda bilime önemli katkılarda bulunan Yang’a ün ve Nobel Ödülü kazandıran en önemli çalışması, 1956’da Lee ile birlikte pritenin korunumu yasasının zayıf etkileşmeler için geçerli olmadığını göstermesi olmuştur.

O güne değin bütün fiziksel olayların sağ-sol bakışımı (simetrisi) gösterdiği, başka bir deyişle pariteyi koruduğu çok doğal bir ilke olarak kabul edilmiştir. Bu ilkenin geçerli olmasının doğal bir sonucu olarak, bir olayın sağ-sol bakışımlısının, yani "aynadaki görüntüsünün" de geçerli bir fiziksel olay olarak kabul edilmesi gerekiyordu.

O güne değin enerjinin ya da momentumun korunumu ilkeleri gibi evrensel bir geçerliliği olduğu sanılan paritenin korunumunun, o sıralarda yeni bulunmuş olan teta ve tau adlı mezonların bozunmalarında geçerli olmadığını gözlemleyen Yang ve Lee, bu bozunumların tıpkı radyoaktif beta bozunumu gibi zayıf etkileşmeler olduğu gerçeğinden yol çıkarak ve o güne değin yapılmış tüm beta bozunması deneylerini inceleyerek, bunlardan edinilen kuramsal bilgilerin ya da deney çözümlerinde kullanılan varsayımların zayıf etkileşmeler de paritenin korunduğuna ilişkin bir kanıt getirmediğini ortaya koydular.

Bu bulgularını deneysel olarak sınanması için yardım istedikleri Wu’nun, radyoaktif kobalt-60 çekirdeği üzerinde 1957’de gerçekleştirdiği deney de, zayıf etkileşmeler de paritenin korunmadığını kesin kanıtlarıyla doğruladı.
Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi Biyografistan Chen Ning Yang Hayatı, Chen Ning Yang Biyografi, Chen Ning Yang Hakkında bilgi... Chen Ning Yang , 22 Eylül 1922 yılında doğdu. Çin asıllı ABD’li fizikçidir. Temel parçacıkların zayıf etkileşimlerinde paritenin korunumu ... 4.5 5

Hiç yorum yok: