Biyografi Ara

Conrad Gesner Kimdir? Biyografi

 

Conrad Gesner
Conrad Gesner, 26 Mart 1516 tarihinde Zürih'te doğdu. Babası kürkçülük yapıyordu. Strasbourg ve Bourges Üniversitelerinde eğitim alan Gesner, Basel'de doktorasını yaptı.

Zürih Üniversitesinde hekimlik yaptı. 1551-1555 yılları arasında, "Hayvanlar Tarihi'' adlı eserini yazdı. Buradaki sınıflama, Aristoteles sınıflamasına uygundur. Bunlar içerisinde özellikle balıkların açıklaması dikkate değerdir.

Omurgasız hayvanlar hakkındaki resim ve açıklamaları da aynı şekilde ilginçtir. Gesner bu eserinde ele aldığı hayvanların her birinin adını, bu adın etimolojisini, hayvanın yaşadığı yeri, alışkanlıklarını, yararlarını, ilaç yapımında herhangi bir kısmı ya da ürününün kullanılıp kullanılmadığını ve o hayvan hakkında mevcut hikaye, inanç ve efsaneleri de aktarmıştır.

Gesner'in aynı zamanda kaleme alındıktan yaklaşık 200 yıl sonra yayınlanmış olan bir de botanik eseri vardır. Gesner, doğa aşığıdır ve ne kendisinden önceki devirlerde ne de daha sonraki dönemlerde onun bir benzerine rastlamak mümkündür. Bitki ve hayvanların yanı sıra, cansız doğaya da büyük ilgi duymuş; dağları, ovaları incelemiştir. Ona göre doğaya sadece bitki toplamak için açılmak yeterli değildir; dağcılık apayrı, zevk veren bir uğraştır.

16. yüzyılda biyologlar, mümkün olduğunca bitki ve hayvanlarla ilgili bütün mevcut bilgiyi bir araya getirerek sunmaya çalışmışlar; bunların yanı sıra, yeni keşiflerle elde edilen bilgiyi de bir araya getirmeye gayret ettmişlerdir.

13 Aralık 1565 tarihinde Zürih'te öldü.
Conrad Gesner Kimdir? Biyografi Conrad Gesner Kimdir? Biyografi Biyografistan Conrad Gesner Hayatı, Conrad Gesner Biyografi, Conrad Gesner Hakkında bilgi... Conrad Gesner , 26 Mart 1516 tarihinde Zürih'te doğdu. Babası kürkçülük yapıyordu. Strasbourg ve Bourges Üniversitelerinde eğitim alan... 4.5 5

Hiç yorum yok: