Biyografi Ara

Ctesibios Kimdir? Biyografi

 

Ctesibios (Ktesibos), İskenderiye Mekanik Okulu'nun kurucusudur. Mekanik icatlarını içeren bir kitap kaleme almıştır; ancak bu kitap kaybolduğu için, çalışmaları, kendisinden sonra gelen mühendislerden ve mekanikçilerden öğrenilmiştir.

Ctesibios'un en önemli icatları arasında basma tulumba, su orgu ve su saati bulunmaktadır. Basma tulumbalarda üç önemli parçayı, yani silindir, piston ve valfı bir arada kullanmıştır. Basma tulumbalar daha sonra Philon tarafından geliştirilecektir. Hidrolik adı verilen su orgu, bu tulumbaların bir uygulamasıdır; burada amaç, aracı çalıştırmak için ciğerlerden değil, başka bir araçtan yararlanmaktır.

Ctesibios, daha önce de kullanılmış olan su saatlerini geliştirmiştir. Su saatlerinde karşılaşılan en önemli güçlük, delik kaptan akan su miktarının sabit tutulmasıdır; Ctesibios, bu maksatla bir musluktan sürekli su akışını sağlamış ve böylece ilk güvenilir su saatini yapmayı başarmıştır. Ayıca Ctesibios, su saatlerinde kabın altında bulunan deliğin zamanla aşınmasını önlemek amacı ile deliği cam ve altınla kaplamıştır. Böylece, saatler yoluyla eşit sürelerin belirlenmesi mümkün olacak ve zaman denetim altına alınacaktır.
Ctesibios Kimdir? Biyografi Ctesibios Kimdir? Biyografi Biyografistan Ctesibios Hayatı, Ctesibios Biyografi, Ctesibios Hakkında bilgi... Ctesibios (Ktesibos) , İskenderiye Mekanik Okulu'nun kurucusudur. Mekanik icatlarını içeren bir kitap kaleme almıştır; ancak bu kitap ka... 4.5 5

Hiç yorum yok: