Biyografi Ara

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi

 

Fahrenheit
Daniel Gabriel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 yılında Danzig'te doğdu. Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi araçların yapımını öğrendi.

1710 da yaptığı termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Daha sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 derece olarak saptayarak kısaca °F simgesiyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk kez cıvayı kullandı.

İngiltere'de, Royal Society üyeliğine seçildi. Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi. 1721'de suyun aşırı soğuma özelliğini 1724 yılında de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.

Günümüzde İngiltere ve ABD'de sıcaklık ölçü birimi olarak kullanılmakta olan Fahrenheit derecesi ile Celcius derecesi arasında

TFahrenheit = 1,8 · TCelsius + 32  şeklinde bir bağıntı vardır.

Fahrenheit, 16 Eylül 1736 tarihinde Den Haag'da ö1ldü.
Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi Biyografistan Fahrenheit Hayatı, Fahrenheit Biyografi, Daniel Gabriel Fahrenheit Hakkında bilgi... Daniel Gabriel Fahrenheit , 24 Mayıs 1686 yılında Danzig'te doğdu. Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji al... 4.5 5

Hiç yorum yok: