Biyografi Ara

De Broglie Kimdir? Biyografi

 

De Broglie Kimdir
Louis de Broglie, 15 Ağustos 1892 yılında Fransa'da doğdu. Paris Sorbon'da tarih eğitimi aldı. Tarih ile ilgili bir konuda araştırma yapması istenmesine rağmen 18 yaşındayken fiziğe başladı.

Daha çok, maddenin hem parçacık hemde dalga özelliği taşıdığını söylediği parçacık-dalga ikilemi teorisi ile tanınır.1924'teki doktora tezinde bu teorisini Albert Einstein ve Max Planck'ın çalışmalarına dayanarak, elektron dalgaları ile ortaya koydu.

Elektronun dalga doğası 1927 yılında Amerika'da C.J. Davisson , C.H. Kunsman ve L.H. Germer ile İskoçya'da G.P. Thomson tarafından deneysel olarak teyit edildi. 1963 yılında verdiği bir görüşmesinde keşiflerini nasıl yaptığını şu sözlerle anlattı :

"Kardeşimle x-ışınları üzerine yaptığımız konuşmalarda hep aynı noktaya geliyorduk hem dalga hem de partiküler sonuç. 1923 yazında birden bu ikilemi materyal parçacıklar üzerine genişletmek fikri aklıma geldi, özellikle elektronlar üzerine. Hamilton-Jacobi teorisinin zaten bu yönde birdereceye kadar anlamlı olduğu (yani parçacıklar üzerine uygulanabilir olduğu) ile aynı zamanda da geometrik optik özellik sergilediğini düşündüm. Diğer yandan, dalga olayında çok sık ama mekanikte ender rastlanan kuantum sayıları ise zaten kuantum fenomeninden elde edilebiliyordu."

Doktorasından sonra Sorbon'da kaldı ve 1928 yılında Henri Poincare Enstitüsünde teorik fizik profesörü oldu. Emekli olduğu 1962 yılına kadar burada ders verdi. 1945 yılında Fransız Atom Enerjisi Komiserliği danışmanı oldu. Erwin Schrödinger, dalga mekaniğini geliştirirken Onun teorisini kullandı.

1929 yılında Nobel fizik ödülünü Louis de Broglie kendisini şöyle anlatmıştı;

"Deneyci yada mühendisinkinden çok daha fazla düzeyde bir safkan teorisyen düşünce şekline sahip ve özellikle de felsefi yaklaşımlara aşık biriyim."

De Broglie'nin modern fiziğe felsefi açıdan olan bakışını sergilediği bir çok popüler yayını oldu;

1939 The New Physics
1953 The Revolution in Physics
1960 Physics and Microphysics
1962 New Perspectives in Physics

Hayatının sorusu; Atom fiziğinin istatistik yapısı , birikmiş mevcut teorinin eksiklerini mi yansıtmaktadır yoksa istatistik, bilinebilecek olan her şeyin kendisi midir?

Hayatı boyunca istatistiğin, cehaleti gizlediğine inandı. Yaşamının sonlarına doğru şöyle söylemişti;

"İstatistiğe dayanan teoriler, deneysel teknik ve yöntemlerimiz içinde gözden kaçırdıklarımızın arkasındaki araştırıldığında anlaşılabilir olan gerçekliği gizler."

De Broglie, 19 Mart 1987 tarihinde öldü.
De Broglie Kimdir? Biyografi De Broglie Kimdir? Biyografi Biyografistan De Broglie Hayatı, De Broglie Biyografi, De Broglie Hakkında bilgi... Louis de Broglie , 15 Ağustos 1892 yılında Fransa'da doğdu. Paris Sorbon'da tarih eğitimi aldı. Tarih ile ilgili bir konuda araştı... 4.5 5

Hiç yorum yok: