Biyografi Ara

Donald Knuth Kimdir? Biyografi

 

Donald Ervin Knuth
Donald Ervin Knuth,  10 Ocak 1938 yılında doğdu. Standford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming (TAOCP) serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.

Knuth, algoritma analizi konusunda titiz ve dikkatlice çalışarak, bir çok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla beraber Büyük O gösterimi (Big-O) olarak bilinen matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının “babası” olarak anılır.

Bunlara ek olarak, teorik bilgisayar bilimiyle ilgili bir kaç alt dalda daha katkıda bulunmuştur. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan TeX’in mimarıdır. Bununla ilgili olarak, METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur ve son olarak bu konuda çalışmalarına “Computer Modern” olarak bilinen bir yazı biçimi seti tanımlamıştır.

Knuth, WEB/CWEB adında programlama sistemi dizayn ederek geliştirilmesi ve programcılar tarafından anlaşılması kolay olan verilen fonksiyon isimlerinin anlaşılabilir olduğu bir programlama şekli (literate programming) ortaya atarak programcıları ve bu konuda kendi geliştirmek isteyenleri teşvik etmiştir, işlerini kolaylaştırmıştır.
Donald Knuth Kimdir? Biyografi Donald Knuth Kimdir? Biyografi Biyografistan Donald Knuth Hayatı, Donald Knuth Biyografi, Donald Knuth Hakkında bilgi... Donald Ervin Knuth ,  10 Ocak 1938 yılında doğdu. Standford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ün... 4.5 5

Hiç yorum yok: