Biyografi Ara

Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi

 

Edwin Powell Hubble Kimdir
Edwin Powell Hubble, 20 Kasım 1889 yılında Mansfield'te doğdu. Chicago Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra bir süre avukatlık yapan Hubble, astronomi'ye yöneldi. Yaşamının geri kalan bölümünde Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalıştı.

1923'te Hubble, Andromeda adı verilen bir gökadayı inceledi. O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu. Fakat Hubble, Andromeda Gökadası’nın ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu.

Çalışmaları, Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada olduğunu, dolayısıyla bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu kanıtladı. Sonra, o ve başkaları yavaş yavaş birçok gökada saptamaya başladılar. Ayrıca Hubble, ışık tayfı konusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizden uzaklaşmaları gerektiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın artışı da dikkatini çekti. Ayrıca ünlü Hubble Uzay Teleskobu, ismi astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş, dünya yörüngesinde bulunan bir teleskoptur.

Edwin Hubble, 28 Eylül 1953 tarihinde California, San Marino'da öldü.
Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi Biyografistan Edwin Powell Hubble Hayatı, Edwin Powell Hubble Biyografi, Edwin Powell Hubble Hakkında bilgi... Edwin Powell Hubble , 20 Kasım 1889 yılında Mansfield'te doğdu. Chicago Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra bir süre avukatlık yapa... 4.5 5

Hiç yorum yok: