Biyografi Ara

Elias Howe Kimdir? Biyografi

 

Elias Howe Kimdir
Elias Howe, Jr , 9 Temmuz 1819 yılında Amerika'nın Massachusetts eyaletinde bir çiftlikte doğdu. Çocukluğu çiftlikte çalışmakla geçti. 1830 yılında komşu bir çiftliğe çalışmaya gitti.

Daha sonraları babasının yanında değirmenlerde çalışmaya başladı. 1835 yılında Lowell'da pamuk ipliği ile ilgili makineler üreten bir firmada çalışmaya başladı. 2 yıl sonra bilimsel cihazlarla ilgili araştırma ve imalat yapan bir firmaya girdi. Firma Ari Dawis'e aitti.

Elias Howe, 1830 yılında komşu bir çiftliğe çalışmaya gitti. Daha sonraları babasının yanında değirmenlerde çalışmaya başladı. 1835 yılında Lowell'da pamuk ipliği ile ilgili makineler üreten bir firmada çalışmaya başladı. 2 yıl sonra bilimsel cihazlarla ilgili araştırma ve imalat yapan bir firmaya girdi. Firma Ari Dawis'e aitti.

Birgün imalathaneye gelen bir müşterinin dikiş makinesi gibi bir makine üreten kişinin çok zengin olabileceği sözü kafasına takıldı. 1839 yılına gelindiğinde 20 yaşına girmişti ve evlendi. Çocukları oldu. Ev geçindirmekte zorlandıkları için karısı dikiş yaparak ailenin geçimine yardımcı olmaya çalışıyordu. Karısının dikiş yapması ona dikiş makinesi fikrinin kafasında oluşması için çok iyi bir fırsat oluşturdu.

1843 yılına gelindiğinde ilk dikiş makinesini üretti, ancak bir başarıya ulaşamadı. 3 yıl aradan sonra ilk defa çift dikiş yapabilen dikiş makinesinin patentini aldı. William Thomas kendisinden bazı isteklerde bulundu. Howe bu istekleri yerine getirebilmek için İngiltere'ye yola çıktı.

3 yıl aradan sonra Amerika'ya geri döndü. 2 yıl sonra 1851 yılında fermuarın temeli olan otomatik daimi giysi kapatma aracının patentini aldı. Isaac Singer ilk dikiş makinesinin patentini aldı. Ancak 1854 yılında Amerikan mahkemeleri Singer'in Howe'un patentini ihlal ettiği gerekçesiyle patenti iptal etti. 1861 yılında Howe'un patenti 70 yıl süreyle uzatıldı.

Elias Howe, 3 Ekim 1867 tarihinde Brooklyn'de öldü.
Elias Howe Kimdir? Biyografi Elias Howe Kimdir? Biyografi Biyografistan Elias Howe Hayatı, Elias Howe Biyografi, Elias Howe Hakkında bilgi... Elias Howe , Jr , 9 Temmuz 1819 yılında Amerika'nın Massachusetts eyaletinde bir çiftlikte doğdu. Çocukluğu çiftlikte çalışmakla geçti... 4.5 5

Hiç yorum yok: