Biyografi Ara

Fehmi Koru Kimdir? Biyografi

 

Fehmi Koru
Fehmi Koru, 25 Temmuz 1950 yılında İzmir’de doğdu. Ailesi Kosova'nın 2. büyük kenti olan Prizren’lidir. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ganimet Hanımdır. Vecdi ve Ali Naci adında iki kardeşi vardır.

Fehmi Koru, ilkokulu Kemal Reis İlkokulu'nda okuduktan sonra ardından İzmir İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1973 Yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İstanbul’a gitti, Fatih Gençlik Vakfı'nın kuruluşunda çalıştı. Sonra sanayi alanıyla iştigal eden özel bir şirkette çalışma hayatını sürdürür. 1975'te Tuzla Piyade Okulu'nda askerliğini kısa dönem olarak yaptı. 1977-1978 yılları arasında dil öğrenmek için İngiltere’ye giden Fehmi Koru, daha sonra, gazetecilik okumak için bir kez daha İngiltere’ye gitti. İngiltere'den dönünce, bu sefer Arapça öğrenmek için 7-8 ay kalmak üzere Suriye'ye gitti.

1982 yılında ABD Harvard Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Yüksek lisans derecesini Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi (Center for Middle Eastern Studies)'nden almıştır. Ayrıca MIT kısaltamasıyla bilinen Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'nde araştırma görevlisi olarak bulunmuştur. Sonrasında 1982'de Türkiye'ye döndüğünde 9 Eylül Üniversitesi'ne Arapça okutmanı olarak girecekken, 12 Eylül sürecinin bir yansıması olarak, hakkında hazırlanan rapor yüzünden bu atama gerçekleşmez. Bu dönemde Arabia ve Crescent adlı dergilerde yazmaya başlar.

Köşe yazarlığı hayatına editörlüğünü de yaptığı Milli Gazete'de başlamıştır. "Milli Gazete'nin ardından bakan Ekrem Pakdemirli'nin onu, başında bulunduğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına basın müşaviri yapması ile gazete ve yazı işinden bir müddet uzak kalır. Buradan, Devlet Planlama Teşkilatı'nın İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Bölümü'ne (İSEB) geçer. Bu vazifesinden 1986 Ağustos'unda ayrılır. Kasım 1986 tarihinde Zaman Gazetesi'nde göreve başladı, 13 yıl Ankara temsilciliği ve köşe yazarlığı yaptı. 1998'in Eylül ayında bu gazeteden ayrıldıktan sonra Turkish Daily News isimli gazetede de çalışmıştır.

Arapça ve İngilizceyi çok iyi bilen Fehmi Koru, prensipleri gereği Parlamento Muhabirleri ve Harvard Mezunları Derneği haricinde hiç bir yere üye değildir.

Yeni Şafak Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yaptı. Tekrar Zaman gazetesine geçti. Taha Kıvanç takma adıyla kulis yazıları yazdı. 29 Temmuz 2011 tarihinden sonra da Star gazetesinde yazmaya başladı. Kanal 7′de ''Haber saati'' adlı program da yorum yaptı.

Fehmi Koru, 1980 yılında kimya doktoru olan Nebahat Karagül ile ile evlendi. Mehmet Yasin, Zeynep Alemşah, Fatma Şirin, Ahmet Taha, Ömer Faruk adlarında 5 çocuğu vardır.

Fehmi Koru Kitapları 

Yeni Dünya Düzeni
Taha Kıvanç'ın Not Defteri
Tabana Kuvvet
11 Eylül, O Kader Sabahı
One Column Ahead (Türkçesi Bir Sütun İleri)
Fehmi Koru Kimdir? Biyografi Fehmi Koru Kimdir? Biyografi Biyografistan Fehmi Koru Hayatı, Fehmi Koru Biyografi, Fehmi Koru Kitapları ve hakkında bilgi... Fehmi Koru , 25 Temmuz 1950 yılında İzmir’de doğdu. Ailesi Kosova'nın 2. büyük kenti olan Prizren’lidir. Babasının adı Muzaffer, annes... 4.5 5

Hiç yorum yok: