Biyografi Ara

Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi

 

Giuseppe Caspar Mezzofanti
Giuseppe Caspar Mezzofanti, 17 Eylül 1774 yılında Bolonya'da doğdu. Katolik kardinali, ünlü dilbilimci ve hiperpoliglottur. İlahiyat eğitimini papaz olarak kutsanma yaşına ulaşmadan tamamlamıştır ve 1797 yılında kutsanmıştır.

Aynı yıl, Bolonya Üniversitesi'nde Arapça profesörü olmuştur. O tarihlerde Bolonya tarafından yönetilen Cisalpine Cumhuriyeti tarafından istenen sadık ve doğru kalacağına dair törensel yemini yapmadığı için profesörlük görevini kaybetmiştir.

1803 yılında Bologna Enstitüsüne yardımcı kütüphaneci olarak atanmıştır ve kısa süre sonra Doğu dilleri ve Yunanca profesörü olarak görevine geri dönmüştür. Makam genel valilik tarafından 1808'de bastırılmıştır fakat 1814'de Papa VII. Pius'un restoresi zamanında eski haline getirilmiştir. Mezzofanti görevde Roma'ya 1831 yılında gitmek için Bologna'yı terk edene kadar kalmıştır. Roma'ya gitmesinin sebebi Katolik Kilisesi'nin yönetim organı için misyonerlik faaliyetlerinin, İman Yayma Cemaati(Congregatio de Propaganda Fide)'nin bir üyesi olmasıdır. 1833'de Angelo Mai'nin ardından Vatikan Kütüphanesi'nde Koruyucu-Şef olarak görev almıştır ve 1838'de St. Onofrio al Gianicolo piskoposluğu unvanı altında kardinal ve İman Yayma Cemaati'nde çalışma yöneticisi olmuştur.

Mezzofanti, 15 Mart 1849 tarihinde öldü.

Mezzofanti, hiperpoliglot olması ile bilinir; 38 dil ve 50 lehçeyi akıcı bir şekilde konuştuğu düşünülmektedir ayrıca diğer birçok dilde az seviyelerde bilgisi vardır.
Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi Biyografistan Giuseppe Mezzofanti Hayatı, Giuseppe Mezzofanti Biyografi, Giuseppe Caspar Mezzofanti Hakkında bilgi... Giuseppe Caspar Mezzofanti , 17 Eylül 1774 yılında Bolonya'da doğdu. Katolik kardinali, ünlü dilbilimci ve hiperpoliglottur. İlahiyat ... 4.5 5

Hiç yorum yok: