Biyografi Ara

Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi

 

Guglielmo Marconi Kimdir
Guglielmo Marconi, 25 Nisan 1874 yılında Bologna'da doğdu. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi.

Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir. Başka bilim insanlarının katkılarıyla geliştirilen radyo, televizyonun bulunuşuna dek en önemli kitle iletişim aracı olarak kaldı. Dünyada ilk kez transatlantik radyo iletişimini başaran kişidir.

Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları için, Alman Karl Ferdinand Braun ile birlikte 1909 yılında fizik dalında Nobel Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Keşfetmiş olduğu söylediği radyo iletişimi fikrini Nicola Tesla'dan almış olup, Tesla'nın bu konudaki patentlerini kullanmıştır.

Tesla'nın ölümünden 5 ay sonra Amerikan Yüksek Mahkemesi daha önce Amerikan Patent Ofisi tarafından Marconi adına onaylanan kablosuz iletişim tekniğinin geçersiz olduğuna ve patent hakkının Nikola Tesla'ya ait olduğuna karar vermiştir.

Guglielmo Marconi, 20 Temmuz 1937 tarihinde Roma'da öldü.
Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi Biyografistan Guglielmo Marconi Hayatı, Guglielmo Marconi Biyografi, Guglielmo Marconi Hakkında bilgi... Guglielmo Marconi , 25 Nisan 1874 yılında Bologna'da doğdu. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi. Kısa dalga radyo ileti... 4.5 5

Hiç yorum yok: