Biyografi Ara

Gustav Robert Kirchoff Kimdir? Biyografi

 

Gustav Robert Kirchoff
Gustav Robert Kirchoff, 12 mart 1824 yılında Köningsberg doğdu. Babası Friedrick Kirchhoff hukukçuydu ve milletvekiliydi. Babası Prusya’da herkes tarafından görevine çok sadık biri olarak tanınırdı. Gustav Kirchhoff’un ailesi çok varlıklı ve toplumun elit kesiminde tanınan bir aileydi.

Bunun işaretlerini koca Prusya’ya sadece Kirchoff, için getirip açtırdıkları eğitim kurslarından görebiliriz. Köningsberg’de her insanın profesör olması doğal karşılanır. Ailesi sağladıkları bunca imkanlarıyla Gustav Kirchhoff’un ileride bir profesör olarak yetişmesinden kuşkuları yoktu.

1843 yılında matematik okumak için Albertus Üniversitesine girdi. 1833 senesinden başlayarak matematik-fizik semineri vermeye başlar. 1845’te Gustav Kirchhoff, Königsberg üniversitesinde Freirich Jules Richelot’tan matematik eğitimini alırken Franz Neumann iki önemli elektriksel indüksiyonla ilgili araştırmaları yapmaktadır.İzleyen yıllarda Franz Neumann ile çalışırken elektriksel akım hakkında araştırmasını tamamladı.

1845 yılında ünlü Kirchhoff yasalarını ortaya koydu. Kirchhoff yasaları elektriksel akımın, voltajın, direncin hesaplanmasında kullanılan temel yasalardır. Bu yasayı bulmakla birlikte Ohm’un araştırıp bulduğu yöntemi biraz daha genişletmiştir.

Kirchhoff akım yasasına göre; bir düğüme giren akımla çıkan akımın toplamı eşittir.

Kirchhoff gerilim yasasına göre ise; bir çevredeki potansiyel kaynakları potansiyel düşmelere ya da dirençlerin potansiyel toplamlarına eşittir.

Gustav Kirchhoff, Ohm yasalarını uygulayarak genelleştirilmiş matematiksel sonuca varmak ister ama sonuçları farklı olduğunu saptar.

1847 yılında Königsberg üniversitesinden mezun olur. 1848 yılından 1850 yılına kadar Berlin üniversitesinde para almaksızın eğitim verir ve Berlin’deki çalışmalarında elektrik akımını ve elektrostatiğin doğruluğunu bir daha kanıtlar. Elastik levhanın bozulmasıyla ilgili problemleri araştırarak çözümüne ulaştırır. Bu teorinin formülleşmesinde Germain ve Poisson ile birlikte çalıştı. 1857 yılında, Kirchhoff ve Wilhelm Eduard Weber ikisi de hızın telin cinsine bağlı olduğu ve ışık hızına hemen-hemen yakın olduğunu buldular.

Siyah nesne radyasyonu araştırmasından doğan kuantum teorisini ortaya attı. Kirchhoff’un fizik dünyasına en çok ün kazandıran katkısı spektroskop dalındadır. Robert Bunsen işbirliğiyle spektroskop’u buldular. Bu icat yeni elementlerin keşfinin hızını arttırdı ve merak uyandırdı. İlk elli element bu zaman diliminde keşfedildi. Kirchhoff , elementlerin saf halini deneyerek araştırarak 1859’da her bir elementin spektrumunun birbirine eşit olmadığı sonucuna vardı. Radyasyon yasasını açıklayarak ,verilen atom ya da molekülün verme ve emme frekansının aynı olduğu savını ortaya koydu. 1861’de Kirchhoff ve Rober Wilhelm Bunsen güneşin spektrumunu incelemeye alarak güneş atmosferindeki yeni kimyasal elementlerin keşfine soyundular. Araştırmaları sonucu iki yeni kimyasal elementi , sezyum verubidyumu buldular. Kirchhoff , güneş spektrumunda siyah çizgileri anlatan en iyi bilim adamıydı. Bu siyah çizgilerin ise güneş atmosferinden gazdan geçen ışık dalga boyu parçacığın emilmesiydi. Bu çalışma astronomide yeni araştırma alanları açtı.

1875’te Berlin üniversitesinde tekerlekli sandalyede ders anlatarak araştırmalarını devam ettirdi.

Gustav Robert Kirchoff, 17 Ekim 1887 tarihinde Berlin'de öldü.
Gustav Robert Kirchoff Kimdir? Biyografi Gustav Robert Kirchoff Kimdir? Biyografi Biyografistan Gustav Robert Kirchoff Hayatı, Gustav Robert Kirchoff Biyografi, Gustav Robert Kirchoff Hakkında bilgi... Gustav Robert Kirchoff , 12 mart 1824 yılında Köningsberg doğdu. Babası Friedrick Kirchhoff hukukçuydu ve milletvekiliydi. Babası Prusya’d... 4.5 5

Hiç yorum yok: