Biyografi Ara

Hipokrat Kimdir? Biyografi

 

Hipokrates
Hipokrat, M.Ö. 460 yılında Kos Adası'nda doğdu. Babası da hekim olan Hipokrat, tababet ile ilk derslerini babasından almıştır. Hayatının büyük bir kısmı gezmekle geçen Hipokrat, gerçek tababetin kurucusu sayılır. Tedavi san'atını birtakım eski inanışlardan arındıran, hastalıkların ilk tariflerini ortaya koyan, medikal deontolojinin temellerini atan Hipokrat'ın en ünlü eseri "La Medicine (Tababet)"dir.

Hipokrat bu eserinde iyi bir hekimi şu şekilde tarif etmektedir: "Hekimin, renkli bir çehresi ve güçlü bir vücudu olmalıdır; çünkü halk, sağlıklı görünmeyen bir hekimin başkalarını doğru dürüst tedavi edemeyeceği kanısındadır. Ayrıca hekim, kişisel temizliğine çok dikkat etmeli ve güzel kokmalıdır.

Hipokrat'ın aforizmaları da ünlüdür. Sonradan derlenen bu sözler, özellikle ileri tarihlerde islam hekimlerince çok önemsenmiştir.

- Hekim, tatlı sözlü olmalıdır.
- Hekim, hastasının yanında gerektiği kadar kalmalıdır.
- Hekim, çağrıldığı hastaya söz verdiği zamanda gitmelidir.

Tıpta yemin denilince ilk akla gelen Hipokrat'tır. Hipokrat, hekimlik gibi kutsal bir mesleğe girecek olan her genci yemin gibi manevi bir bağla etki altında tutmak ve böylece hekimliğin asıl geleneklerini korumak istemiştir.

Hipokrat'ın ölüm tarihi kesin olarak belli değildir. M.Ö. 377-359 yılları arasında öldüğü düşünülmektedir.
Hipokrat Kimdir? Biyografi Hipokrat Kimdir? Biyografi Biyografistan Hipokrat Hayatı, Hipokrat Biyografi, Hipokrat Nezaman ve Nerede Yaşadı, Hipokrat Hakkında bilgi... Hipokrat , M.Ö. 460 yılında Kos Adası'nda doğdu. Babası da hekim olan Hipokrat, tababet ile ilk derslerini babasından almıştır. Hayatı... 4.5 5

Hiç yorum yok: