Biyografi Ara

James Watt Kimdir? Biyografi

 

James Watt Kimdir
James Watt, 19 Ocak 1736'da Greenock'ta doğdu, Modern buhar makinesinin mucidi ve İskoçyalı fizikçidir. 19 yaşındayken bir cihaz imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için iş yeri kapatıldı.

Üniversite Watt'a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt'ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

İlk olarak 1705 senesinde Thomas Newcomen'in yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başlayan James Watt, bu çalışmalarında buharın, basıncın ve sıcaklığın tesirlerini deneylerle tespit etti. Deneylerde bulduğu önemli husus silindire giren buharın sıcaklığı kadar silindirin de sıcaklığının yüksek tutulması olmuştu. Daha önce yapılan buhar makinelerinde silindir soğuk olduğu için buhar yoğunlaşıyor ve makine verimi düşüyordu. Bu prensiplerle ve hareketle James Watt, dik hareketli buhar makineleri yapmaya başladı. 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makineyi yaptı. Bu buluşunu silindir içindeki pistonun hem alt hem üst kısmına buhar basıncı tatbik ederek iki yönlü kullanma imkanı tanıyan çift hareketli buhar makinesi takip etti. Böylece makine güç kapasitesi iki kat artmış oluyordu. Buhar basıncını gösteren ilk buhar göstergesi de James Watt tarafından yapılmıştır.

James Watt, yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun sahibidir. Modern buhar türbünlerinde ki devir kontrol regülatörü de Watt'ın ortaya çıkardığı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.

James Watt, 19 Ağustos 1819 tarihinde Heathfield'te öldü. 
James Watt Kimdir? Biyografi James Watt Kimdir? Biyografi Biyografistan James Watt Hayatı, James Watt Biyografi, James Watt Hakkında bilgi... James Watt , 19 Ocak 1736'da Greenock'ta doğdu, Modern buhar makinesinin mucidi ve İskoçyalı fizikçidir. 19 yaşındayken bir cihaz ... 4.5 5

Hiç yorum yok: