Biyografi Ara

John Forbes Nash Kimdir? Biyografi

 

John Forbes Nash Kimdir
John Forbes Nash Jr., 13 Haziran 1928 yılında ABD'de doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsünde tamamladıktan sonra doktora yapmak için Princeton Üniversitesi'ne gitti.

21 yaşında hazırladığı doktora tezi, "Oyun Teorisi", ona uzun yıllar sonra, 1994'te Nobel Ekonomi Ödülünü kazandırdı. Genç deha, John von Neumann'ın icadı olan oyun teorisindeki sorunları çözüp kullanılır hale getirdi. 30 yaşına kadar parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde hızla yükselip matematik camiasının önde gelen isimlerinden biri oldu.

MIT'de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. Nash'in şizofreni sorunları başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu. John Nash aynı zamanda soğuk savaş döneminde ordu adına şifre çözücü olarak çalışmıştır.

Hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir oda arkadaşından bahsedip etrafındakileri korkutmuş ve oda arkadaşıyla yaptığı hayali sohbetler onun şizofren olduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha sonra bu hastalığı kendi zekasını kullanarak yenmiştir.

Alicia Larde-John Nash çifti 1963’te boşandı ve 1970’te tekrar bir araya geldi. Bu tarihten itibaren darılıp barışan çift, kendileri hakkında “aynı çatı altındaki iki yabancı” benzetmesini yapmıştı. Nash 1994’te Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra aralarını düzelttiler ve 1 Haziran 2001’de tekrar evlendiler.

Nash, 1945 ve 1996 yılları arasında 23 bilimsel çalışma yayınladı, ayrıca “Essays on Game Theory” (1996) ve “The Essential John Nash” isimli kitapları yazdı. Aynı zamanda “Hex” ve “So Long Sucker” adlı 2 popüler oyunun yaratıcıları arasındadır. Princeton’da matematik üzerine çalışmalar yapmaktaydı.

John Forbes Nash'ın hayatı ''Akıl Oyunları'' adlı filme konu olmuştur.

23 sayısıyla takıntılı olan Nash, toplam 23 bilimsel makale yayınlamıştı.

21 Ağustos 2009 tarihinde kalp krizi geçiren John Forbes Nash, 4 gün hastanede yattıktan sonra kendine geldi ve eve döndü. Doktoru ölümü ucuz atlattığını ve sağlığının tehdit altında olduğunu söyledi. Nash şu anda düzenli ilaç alıyor ve kontrole gidiyor.
John Forbes Nash Kimdir? Biyografi John Forbes Nash Kimdir? Biyografi Biyografistan John Forbes Nash Hayatı, John Forbes Nash Biyografi, John Forbes Nash Hakkında bilgi... John Forbes Nash Jr. , 13 Haziran 1928 yılında ABD'de doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsünde tamamla... 4.5 5

Hiç yorum yok: