Biyografi Ara

Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi

 

Joseph Goldstein
Joseph L. Goldstein, 18 Nisan, 1940 yılında ABD'de doğdu. 1962'de Washington and Lee University'den kimya dalında lisans derecesini ve Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'nden tıp doktoru diplomasını almıştır.

1985 yılında, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) metabolizması üzerinde yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Fizyoloji veya Tıp ödülünü (Michael S. Brown ile beraber) kazanmıştır. Genetik hastalıklarla ilişkili katkılarından dolayı çeşitli başka ödüller de kazanmıştır.

Dallas'ta Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'ne (bugünkü adıyla Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'ne) 1972'de geri gelen Goldstein ve yakın çalışma arkadaşı Brown, kolesterol metabolizmasını araştırmışlar ve insan hücrelerinde, kandaki kolesterolu emmeye yarayan LDL reseptörleri olduğunu keşfetmişlerdir. Yeterli miktarda LDL reseptörlerinin olmaması familyal hiperkolesterolemi'nin nedenidir, bu da kolesterolle ilişkili hastalıklara neden olur. Koroner arter hastalığı ve dolaşımda yüksek LDL-kolesterolu arasındaki ilişkiyi açıklamanın yanı sıra, Brown ve Goldstein'in çalışmaları hücre biyolojisinde önemli bir yeri olan, reseptör eşlikli endositoz olgusunu ortaya çıkarmışlardır.

Bu keşifleri statin ilaçlarının geliştirilmesini sağlamıştır. Bu kolesterol düşürücü ilaçlar ABD'de en çok kullanılan ilaçlar grubudur. Bu ilaçlar sayesinde dünyanın her tarafında pek çok insanın kalp krizi ve inme riski azalmaktadır. Bu önemli buluşların ardından Bown ve Goldstein'in ekibi proteinlerin lipit modifikasyonunun (protein prenilasyonunun) kanserdeki rolünü çözdüler.

1984'te Goldstein, (Brown ile beraber) Columbia Universitesi'nden Louisa Gross Horwitz Ödülü'nü kazandı. 1988'de Goldstein (Brown ile beraber) ABD Milli Bilim Madalyası'nı kazandı, tıp dünyasına olan katkılarından dolayı.

1993'te yanlarında doktora üstü eğitim görmekte olan Xiaodong Wang ve Michael Briggs, sterol düzenleyici elemana bağlanan proteinleri saflaştırdılar. 1993'ten beri Dr. Goldstein, Dr. Brown ve çalışma arkadaşları, hücrelerin değişen şartlarda yağ ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmalarını sağlayan SREBP'nin beklenmedik derecede karmaşık mekanizması üzerinde çalışmaktalar.

Dr. Goldstein Teksas Üniversitesi'nde "Regental Professor" ünvanına, "Julie ve Louis A. Beecherl Biyomedikal Bilimler seçkin kürsüsü" ve "Paul J. Thomas Chair Tıp Kürsüsü" makamlarına sahiptir.

Bilim politikası konusunda ABD çapında görevlere sıklıkla aday gösterilmesine rağmen, Dr. Goldstein, arkadaşı Michael Brown gibi, araştırma ile uğraşmaya devam etmeyi tercih etmektedir. Beraberce bir düzine doktora ve doktora sonrası öğrenciden oluşan bir araştırma ekibini idare etmektedirler. İkisi, bilimsel literatürde yayınlarına en fazla referans verilen bilim adamları arasındadır.
Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi Biyografistan Joseph Goldstein Hayatı, Joseph Goldstein Biyografi, Joseph Goldstein Hakkında bilgi... Joseph L. Goldstein , 18 Nisan, 1940 yılında ABD'de doğdu. 1962'de Washington and Lee University'den kimya dalında lisans dere... 4.5 5

Hiç yorum yok: