Biyografi Ara

Konrad Lorenz Kimdir? Biyografi

 

Konrad Lorenz
Konrad Lorenz,  7 Kasım 1903 yılında Viyana'da doğdu. Çocukluğu, Viyana'ya pek uzak düşmeyen, Tuna nehri civarındaki Attenburg köyünde, babasının yaptırdığı koca bir konakta geçti.

Konrad, ördek yavruları, balıklar, köpekler ve türlü türlü hayvan besliyordu. Tavan arasını karga yavrularına küme yaptı. Bir kuş topluluğu ona ilk bilimsel malzemeyi sağladı. 11 yaşından itibaren Viyana'da Schottengymnasium'a devam etti.

Birinci Dünya Savaşı sırasında köyden kente ulaşım zorlaştığından, aile kentte bir apartman dairesine taşındı.

Adolf Lorenz, oğlunun kendisi gibi tıpla uğraşmasın da ısrarlıydı. 1922'de Columbia Üniversitesinde tıbba hazırlık dersleri alması için onu New York'a gönderdi. Genç Lorenz bu işten memnun kalmadı ve kısa zaman sonra evine döndü. Daha sonra Viyana Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesine girdi.

Lorenz burada hekimlik mesleği edinmek yerine, anatomi bilimiyle uğraştı. Bu arada yakın arkadaşı Bernard Rellman'ın düşüncelerinden etkileniyordu. İki arkadaş, doğa tarihi konusunda hemfikirdiler. Lorenz ilk makalesi "Karga Yavruları Üzerine Gözlemler"i 1927'de yayımladı. Bir yıl sonra tıp doktorasını tamamladı.

Lorenz, pratisyen hekimliği seçmedi. Onu cezbeden anatomiydi, o bölümde asistan oldu. Bu dönemde hayvanların doğal davranışları üzerine düzenli. çalışmalar yapan Oscar Heimoth ile tanıştı. Lorenz'in yaptığı birçok gönderme Heinroth'tan çok şey öğrendiğini açıkça gösterir. Lorenz 1933'te zooloji doktorası aldı. Temel bilimsel çalışmaları 1926 ile 1938 arasında kalan döneme rastlar. Bugüne kadar araştırmalarını sürdürmesine karşın, büyük buluşlarını bu 12 yıllık dilimde yapmıştır.

Lorenz Tuna nehrini çok seviyordu. Tuna seyirlik manzara değildi onun için. 1930'lu yıllarda bir gemi satın aldı. Ne var ki kaptan ehliyeti almak hiç de kolay olmamıştı. 1930 yılında çocukluğundan beri tanıdığı Margarethe Gebhardt'la evlendi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bilimsel çalışmaları tamamen aksadı. Biyografisini yazan Alec Nisbett, onun safdil bir politikacı olduğunu, savaş patlamadan önce, Nazi rejiminin mahiyetini tam anlamıyla kavrayamadığını söyler. Tıp adamı nitelikleri onu askeri hekim olmaya sürükledi. 1941'den itibaren Polonya'da hizmet etti. Oradan Doğu Cephesine gitti ve 1944'te Ruslar tarafından esir edildi. Büyük bölümü Sovyet Ermenistanı'nda olmak üzere, toplam üç yıl esir kaldı.

Savaştan sonra Almanya ve Avusturya'da bilimsel araştırmalar, işgal kuvvetlerinin zorbaca kontrolleri yüzünden büyük ölçüde aksamıştı. Sonunda 1948'de Göttingen'de Max Planck Enstitüsü kuruldu. Enstitüyü yöneten topluluk Lorenz'in araştırmalarını desteklemeye hazırdı. Lorenz, Altenberg'teki evini Enstitünün bir parçası ve bölge istasyonu olarak kullandı. 1951'de Baron von Romberg'in yardımları sayesinde, önce Balder'de, hemen arkasından Seewiessen'de tamamen etolojik araştırmalara vakfedilmiş bir enstitü kuruldu. Bu da Max Planck Enstitüsünün bir parçasıydı. Lorenz 1962'de Müdür oldu.

1974 yılında Nobel Ödülünü, Niko Tinbergen ve Karl von Frisch ile paylaştı. 

Konrad Lorenz, 27 Şubat 1989 tarihinde Viyana'da öldü.
Konrad Lorenz Kimdir? Biyografi Konrad Lorenz Kimdir? Biyografi Biyografistan Konrad Lorenz Hayatı, Konrad Lorenz Biyografi, Konrad Lorenz Hakkında bilgi... Konrad Lorenz ,  7 Kasım 1903 yılında Viyana'da doğdu. Çocukluğu, Viyana'ya pek uzak düşmeyen, Tuna nehri civarındaki Attenburg kö... 4.5 5

Hiç yorum yok: