Biyografi Ara

Mualla Mukadder Atakan Kimdir? Biyografisi

 

Mualla Mukadder Atakan
Mualla Mukadder Atakan, 27 Şubat 1924 yılında Çanakkale'de doğdu. Sesinin güzelliği ile olduğu kadar kendi güzelliği ile de tanınmış Türk Müziği ses sanatçısı.

İlkokulu Çanakkale'de okuyan Mualla Mukadder’in babası gümrük müfettişi, annesi ise müzik öğretmeniydi. Anne ve babasının müziğe olan ilgisi Mualla Mukadder'in de müziğe yönelmesine sebep olmuş 1940 yılında, henüz İstanbul'da talebeyken, Üsküdar Halkevi'nde gittiği bir düğünde, istek üzerine, bestekar Selahattin Pınar'ın bestesi olan "Gönül yarasından acı duyanlar" şarkısını okumuş ve sesinin güzelliğiyle takdir toplamıştı. Israrlar üzerine birkaç şarkı daha okumak zorunda kalmış, geniş takdir toplayan bu başarısı kendisini cesaretlendirmişti.

Talebe'liğinin yanı sıra müzik dersleri de almaya başlayan ve ut çalmayı öğrenen Mualla Mukadder, okulunu bitirerek, 1943 yılında İstanbul Konservatuvarı'na girdi.

Bir vesileyle gittiği Tokatlıyan otelinde verilen bir baloda, ünlü bestekar Muhlis Sabahattin Ezgi'nin dikkatini çekti[1] ve konserlere çağrılmaya ve cazip teklifler almaya başladı. Bu sayede sanatını daha da ilerletti ve Kıbrıs'ta verdiği konserlerle ünü yayılmaya başladı. Bu sıralarda evlendiği eşi Burhan Atakan kendisine büyük destek oldu.

Mualla Mukadder'in hedefi İstanbul Radyosunda görev almaktı ve bu hedefine 23 Ekim 1949 gecesi verdiği ilk konserle erişti. İkinci konserini ise bir vapurda verdi. Bu konseri dinleyen, dönemin meşhur plak şirketi Sahibinin Sesi firmasının şefi Mihran bey sesini çok beğenerek Mualla Mukadder'le 3 yıllık bir anlaşma imzaladı. Sesini plaklar vasıtasıyla geniş bir kitleye duyurmasıyla, ünü doruğa erişti.

En beğendiği ses sanatçıları; Safiye Ayla, Münir Nurettin Selçuk, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Zehra Bilir ve Hamiyet Yüceses'ti.

Sanat hayatı başarılarla geçen ünlü sanatçı Mualla Mukadder Atakan, 15 Eylül 1997'de hayata veda etti.
Mualla Mukadder Atakan Kimdir? Biyografisi Mualla Mukadder Atakan Kimdir? Biyografisi Biyografistan Mualla Mukadder Atakan,  27 Şubat 1924 yılında Çanakkale'de doğdu. Sesinin güzelliği ile olduğu kadar kendi güzelliği ile de tanınmış ... 4.5 5

Hiç yorum yok: