Biyografi Ara

Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi

 

Neil deGrasse Tyson Kimdir
Neil deGrasse Tyson, 5 Ekim 1958 yılında New York’da doğdu. İlk eğitimi yıllarında güreş ile ilgilenmiş ve okulun fizik dergisi yöneticiliğini yapmıştır. Genç yaşlarda astronomi ile ilgilenmeye başlamıştır.

Astronom Carl Sagan tarafından Cornell Üniversitesine alınmaya çalışılsa da Harvard’ı tercih etmiştir. Burada fizik bölümünden mezun olmuş ve lisans üstü eğitim amacı ile Texas Üniversitesi ‘ne geçmiştir. Burada da güreş ve dans ile ilgilenmiş ve 1985 yılında üniversite takımı ile beraber latin salon dansları dalında ulusal yarışmada altın madalya almıştır. 1988 yılında Columbia Üniversitesine geçerek astrofizik dalında çalışmıştır.

Astronomi alanında pek çok popüler kitap yazmıştır. 2001 yılında Başkan George W. Bush tarafından uzay ile ilgili komisyonlarda görevlendirilmiştir. 2004 yılında NASA tarafından halka olan eğitim ve katkılarından dolayı madalya ile ödüllendirilmiştir.

Halen Planetary Society kurumunun başkanlığını yürütmektedir. Sekiz adet onursal doktorası bulunmaktadır. Bir asteroide (13123 Tyson) onun adı verilmiştir. 2007 yılında Time dergisince “Dünyayı etkileyen 100 kişi” den biri olarak gösterilmiştir.
Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi Biyografistan Neil deGrasse Tyson Hayatı, Neil deGrasse Tyson Biyografi, Neil deGrasse Tyson Hakkında bilgi... Neil deGrasse Tyson , 5 Ekim 1958 yılında New York’da doğdu. İlk eğitimi yıllarında güreş ile ilgilenmiş ve okulun fizik dergisi yöneticil... 4.5 5

Hiç yorum yok: