Biyografi Ara

Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi

 

Nicolas Leblanc Heykeli
Nicolas Leblanc, 1742 yılında Fransa'nın Cher ilinde doğdu. Demir madenleri memuru olan babası 9 yaşındayken öldü. Leblanc daha sonra Bourges şehrine yakın bir aile arkadaşı olan Dr. Bien'in yanına gönderildi.

Tıpa olan ilgisiyle dikkat çeken Leblanc 1759'da Dr. Bien'in öldüğü sıralarda "Ecole de Chirurgie in Paris" (Cerrahi Okulu) üyesi olmuştu. Buradan uzman derecesiyle mezun olan Leblanc 1775 yılında evlendi. 4 yıl sonra çiftin ilk çocuğu oldu.

Leblanc İşlemi

1775 yılında Fransız Bilim Akademisi tuzdan soda elde edene ödül vereceğini açıkladı. Akademinin amacı ucuz olan tuzdan pahalı olan sodyum karbonat elde etmekti. 1791 yılında Leblanc sadece 2 aşamalık bir deneyle bunu yapmayı başardı. İlk aşamada tuzu derişik sülfürik asit ile karıştırdı ve 800 °C'ye kadar ısıttı. Leblanc hidroklorik asitin katı sodyum sülfatı terketiğini farketti. İkinci aşamada ise Leblanc sodyum sülfatı alarak kömür ve kireçtaşıyla karıştırdı ve bir fırında ısıttı. Sonunda sodyum karbonat elde etti.

Akademi Leblanc'a ödülü takdim ettikten sonra rahat üretilebilir ve ucuz Solvay işleminin geliştirilmesiyle zamanla bu yöntemin modası geçti.

1802'de üretim yapılan fabrikanın vergileri ödememesi yüzünden iflasın eşiğine gelen Leblanc Napolyon Bonapart'ın faiz talep etmemesine rağmen sonunda iflas etti.

Leblanc, 16 Ocak 1806 tarihinde, kendini bir tabanca ile vurarak intihar etti.
Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi Biyografistan Nicolas Leblanc Hayatı, Nicolas Leblanc Biyografi, Leblanc İşlemi, Nicolas Leblanc Hakkında bilgi... Nicolas Leblanc , 1742 yılında Fransa'nın Cher ilinde doğdu. Demir madenleri memuru olan babası 9 yaşındayken öldü. Leblanc daha sonra... 4.5 5

Hiç yorum yok: