Biyografi Ara

Richard Hamming Kimdir? Biyografi

 

Richard Hamming
Richard Wesley Hamming, 11 Şubat 1915 yılında Chicago’da doğdu. Lisans derecesini 1937 yılında Chicago Üniversitesi’nden, yüksek lisansını 1939′da Nebraska Üniversitesi’nden ve doktora derecesini de 1942 yılında Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden almıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Lousville Üniversitesi’nde profesörlük yapmış ve 1945 yılında ''Manhattan Projesi'' üzerinde çalışmak için bu görevini bırakmıştır.

Bu proje kapsamında fizikçilerin ortaya koydukları denklemlerin çözülmesi için ilk elektronik sayısal bilgisayarlardan bir kısmını programlamıştır. Programın amacı atom bombasının ateşlenmesinin Dünya atmosferinde yanmaya yol açıp açmayacağını tespit etmek idi. Bu hesaplamanın sonucunda atmosferde bir yanma meydana gelmeyeceği anlaşılmış ve ABD bombayı önce New Mexico’da denemiş ardından da iki kere Japonya’ya karşı kullanmıştır.

Daha sonra, 1946-1976 yılları arasında Bell Telefon Laboratuvarlarında çalışan Hamming, Claude E. Shannon ile işbirliği yapmıştır.

23 Temmuz 1976 yılında donanma yüksek okulunda 1997 yılına dek öğretim görevlisi olarak çalıştı ve emekli profesör oldu.

Richard Hamming, ''Association for Computing Machinery'' organizasyonunun kurucuları arasındadır ve başkanlık da yapmıştır.

Hamming, 7 Ocak 1998 tarihinde California'da öldü.
Richard Hamming Kimdir? Biyografi Richard Hamming Kimdir? Biyografi Biyografistan Richard Hamming Biyografi, Richard Hamming Hayatı, Richard Hamming Kitapları, Richard Hamming Hakkında bilgi... Richard Wesley Hamming , 11 Şubat 1915 yılında Chicago’da doğdu. Lisans derecesini 1937 yılında Chicago Üniversitesi’nden, yüksek lisansın... 4.5 5

Hiç yorum yok: