Biyografi Ara

Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi

 

Wilhelm Eduard Weber
Wilhelm Eduard Weber, 1804 yılında Almanya'da doğdu. Teoloji profesörü Michael Weber’in oğludur. Matematik, jeodezi ve astronomi alanlarında çalıştı.

1807 yılında yıldız gözlemevi direktörlüğü yapmaya başladı. 1831 yılından sonra Carl Friedrich Gauss ile bir ekip kurup, o günlerde büyük bir karmaşa yaratan elektromanyetizma teorisini yeniden ele aldı. Manyetizmanın ölçülmesine yönelik çok hassas yeni birimler oluşturdu mutlak yer manyetik alanı ölçümleri yaptı elektromanyetik yüklerin etkileri hakkında çok önemli teoremlere ulaştı.

Manyetik maddelerin molekülleri iki kutuplu birer küçük mıknatıs gibi oldukları ve mıknatıslanmamış bir maddede bu küçük mıknatıslar rast gele bulunduklarından birbirlerinin manyetik alanını yok ettiklerini ve böylece maddenin çevresinde herhangi bir alan meydana gelmediğini saptayarak bu manyetik madde mıknatıslandığında moleküler mıknatıslar zıt kutupları uç uca gelecek şekilde sıralanarak madde çevresinde manyetik alanı olan mıknatıs haline geldiğinden hareketle; ''Bir çubuk mıknatısın moleküllerine kadar bölündüğünde yine iki kutuplu mıknatıs elde edileceği ve mıknatısların uçlarında manyetik alanın en büyük olduğu'' anlamına gelen Moleküler teoriyi ortaya atmıştır.

1833 yılında Gauss ile birlikte Göttingen’te ilk elektromanyetik telgrafı, buldular.

Wilhelm Eduard Weber, 1890 yılında öldü.
Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi Biyografistan Wilhelm Eduard Weber Hayatı, Wilhelm Eduard Weber Biyografi, Wilhelm Eduard Weber Hakkında bilgi... Wilhelm Eduard Weber , 1804 yılında Almanya'da doğdu. Teoloji profesörü Michael Weber’in oğludur. Matematik, jeodezi ve astronomi alan... 4.5 5

Hiç yorum yok: